Jednou vetou

Gál nechce stiahnuť návrh zákona o zastavení starých exekúcií

Minister spravodlivosti Gábor Gál

Foto: TASR

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) považuje vládny návrh zákona o zastavení starých exekúcií za spravodlivý. "Očakávajú ho nielen občania, ale aj samotní exekútori, pričom od mnohých mám ohlasy, aby sa etapa nevymožiteľných exekúcií už skončila," uviedol pre TASR Gál.

Zastavenie starých exekúcií podľa neho neznamená škrtanie dlhov, naopak, vláda chce odbremeniť súdy, ktoré podľa Gála nie sú určené na to, aby spravovali cudzie pohľadávky, ale aby súdili. „Očakávam, že výkon spravodlivosti bude rýchlejší, čo pocítia aj občania, ktorí sa skôr dostanú k prerokovaniu ich vecí. Návrh preto nestiahnem,“ hovorí minister.

Hoci zastavenie starých exekúcií prinesie so sebou určité finančné náklady, podľa Gála sa odbremenením súdov nebude zo štátneho rozpočtu utrácať na neefektívne spravovanie exekúcií. „Pôvodné prehnané nároky výšky náhrad pre exekútorov museli byť ustanovené na jednotnú prijateľnú sumu, ktorou ministerstvo financií chcelo ustrážiť štátnu pokladnicu,“ doplnil.

Veľvyslanci namietajú Šimkovičovej zákon, vyzývajú NRSR, aby myslela na deti

Mnohí dlžníci podľa neho vďaka opatreniu sa budú môcť zapojiť do legálneho pracovného procesu a prispievať tak do systému. „V prípade, že dôjde k opätovnej exekúcii, s príjmom už budú môcť svoje dlhy splácať. Ostatní dlžníci, ktorí túto možnosť mať nebudú, majú stále možnosť oddlžiť sa prostredníctvom osobného bankrotu. Stačí, aby navštívili centrum právnej pomoci, ktoré im s tým pomôže,“ priblížil Gál.

Slovenská komora exekútorov (SKE) požiadala ministra spravodlivosti Gábora Gála, aby návrh zákona stiahol z Národnej rady SR. Komora upozorňuje, že navrhovaná legislatíva je neprijateľná, ministerstvo podľa nej návrh predložilo bez vedomia SKE. Exekútori sa tiež obávajú, že návrh môže byť protiústavný. Nová legislatíva podľa exekútorov nepomáha dlžníkom, ktorí sa poctivo snažia splácať svoje záväzky, a preferuje pomoc tým, ktorí ich z rôznych príčin nesplácajú.

Môže vás zaujímať

Pri výbuchu v Bani Handlová zahynulo pred 11 rokmi 20 baníkov