Jednou vetou

Gál predstaví návrh zmien vo výbere ústavných sudcov budúci týždeň

Gábor Gál

Foto: TASR

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) predstaví návrh zmien vo výbere ústavných sudcov začiatkom budúceho týždňa. Informoval o tom novinárov s tým, že chce v tejto súvislosti zvolať tlačovú konferenciu.

Rokovania v koalícii sa ešte natiahli, podľa Gála stále nie sú doriešené detaily finálneho návrhu, ktorý by mal ísť do medzirezortného pripomienkovania a v septembri do Národnej rady SR. Ústavný súd SR čaká vo februári 2019 zásadná obmena, vymení sa deväť z jeho celkovo 13 sudcov. V novom zložení bude pracovať do roku 2031.

Ministerstvo spravodlivosti je pripravené na súčinnosť s ekvádorskými orgánmi

„Ja vám to na budúci týždeň predstavím a zvoláme tlačovú konferenciu, už keď to bude konkrétne, lebo zatiaľ sú tam detaily, ktoré nie sú dotiahnuté do konca,“ uviedol Gál v stredu (23.5.) po rokovaní vlády. „V utorok idem na operáciu kolena, tak chcem to stihnúť predtým,“ upresnil.

Zmeny budú zahŕňať aj novelu Ústavy SR, na ktorú sú potrebné i hlasy opozície. Gál potvrdil, že s ňou chce koalícia rokovať. Doteraz to podľa neho nemalo význam, kým nebola nájdená v tejto záležitosti zhoda v koalícii. „Akonáhle túto etapu uzavrieme, bude to v medzirezortnom pripomienkovom konaní, do parlamentu návrh pôjde do prvého čítania až v septembri, čiže bude dostatočný časový priestor aj na odbornú debatu, aj na politickú debatu a chcem to využiť,“ deklaroval.

Minister reagoval aj na výzvu 38 slovenských právnikov predstavenú v utorok (22.5.), ktorej súčasťou je aj návrh konkrétnych zmien vo výbere ústavných sudcov. Iniciatívu víta, návrh považuje za dobrý, pričom priblížil, že podobne vyzerala jedna z verzií, ktorú pripravilo jeho ministerstvo ešte pod vedením predošlej ministerky Lucie Žitňanskej (Most-Híd).

Gál rokuje o kandidatúre Rumanu, ktorého neodporučil poradný výbor

„Toto vnímam ako dobrý príspevok do debaty, ale nájsť zhodu pre takúto verziu je nateraz nemožné,“ ozrejmil. Čo konkrétne je z tohto návrhu neprijateľné, špecifikovať nechcel. Potvrdil však napríklad, že v koalícii neprešlo, aby hlasovanie o kandidátoch na ústavných sudcov bolo v parlamente verejné. S tým sa nestotožňuje ani on sám.

„Národná rada SR ide v intenciách tajnej voľby, čo sa týka personálnych volieb. Aj v straníckych štruktúrach máme tajné voľby, lebo to je háklivá vec,“ vysvetlil minister s tým, že je to bežná prax aj vo svete. Gál tiež vylúčil, že by na zvolenie kandidátov mala byť v budúcnosti potrebná až ústavná väčšina 90-tich hlasov.

Na nových kritériách výberu kandidátov na ústavných sudcov sa koalícia dohodla definitívne v utorok (22.5.). Výsledky naznačili lídri vládnych strán. Požadovaný vek kandidátov by sa mal zvýšiť zo súčasných 40 na 45 rokov, uvažuje sa o zakotvení povinnosti absolvovať justičnú, advokátsku alebo prokurátorskú skúšku, povinnosti ovládať aspoň jeden svetový jazyk a kandidáti by mali byť volení aspoň nadpolovičnou väčšinou všetkých poslancov NR SR.

Najvyšší súd nemá informácie, žeby pri smrteľnej nehode bol sudca

Takéto návrhy vo štvrtok kritizovali niektorí spoluautori výzvy právnikov a právničiek. Tí sa domnievajú, že neprinesú zvýšenie kvality Ústavného súdu.

Súčasní a bývalí ústavní sudcovia, súčasní a bývalí sudcovia medzinárodných súdov, univerzitní akademici, sudcovia Najvyššieho súdu, advokáti a právnici zaoberajúci sa ústavným právom a neformálna a apolitická skupina právnikov navrhujú, aby bola v prvom kole na zvolenie za kandidáta potrebná ústavná väčšina 90 hlasov poslancov NR SR. Tiež zakotvenie požiadavky, že ústavný sudca musí byť bezúhonný, musí byť uznávaným odborníkom a musí svojim doterajším životom zaručovať, že bude svoju funkciu vykonávať riadne, čestne, nezávisle a nestranne.

Tiež však aj to, aby každý uchádzač mohol byť zapísaný do zoznamu kandidátov na základe vlastnej prihlášky a nebolo už potrebné, aby ho navrhol niektorý z obmedzeného okruhu oprávnených subjektov, aby sa skvalitnil proces ich vypočutia, zriadila dočasná komisia odborníkov, ktorá by poslancom pomáhala pri vypočutí, ale volajú napríklad aj po verejnom hlasovaní o kandidátoch.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky