Jednou vetou

Galko je v šoku, že Kováčik stále sedí na svojej stoličke

Podpredseda strany Sloboda a solidarita (SaS) Ľubomír Galko

Foto: TASR

Opozičný poslanec a podpredseda SaS Ľubomír Galko je v šoku, že špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je stále vo svojej funkcii, a to napriek tomu, že tak dôležitý úrad nikdy neviedla osoba s tak nízkou dôveryhodnosťou a kreditom. Galko to vyhlásil počas rozpravy k správe o činnosti špeciálneho prokurátora za minulý rok.

„Vaše zotrvávanie vo funkcii traumatizuje slovenskú verejnosť a devastuje vieru ľudí v spravodlivý a právny štát. Ani vražda dvoch mladých ľudí vami nezatriasla. Ján Kuciak robil aj vašu robotu a zaplatil za to životom. Verejnosť vás opakovane a dlhodobo žiada, aby ste odišli. Je neuveriteľné, že ste schopný sa tváriť, že je všetko v poriadku,“ odkázal Galko.

Kováčik: Čoskoro oznámim, kedy odídem z funkcie

Poukázal tiež na text Kováčikovej správy, v ktorej sa uvádza, že pretrváva pokles stíhaných, obžalovaných a odsúdených ľudí pre korupčné trestné činy. „Vinu za to hádžete na policajtov a občanov. Nie je to náhodou tak, že s klesajúcou dôveryhodnosťou vášho úradu klesá aj ochota nahlasovať korupciu?“ pýtal sa.

Galkovi sa zároveň nepáči, že sa Kováčik v správe chváli „pomaly vesmírnymi úspechmi“. V správe sa totiž spomína odsúdenie páchateľov za úplatky vo výške 2000 eur, 150 eur či 550 eur.

Prokurátora Špirka disciplinárna komisia nepotrestala

Opozičný poslanec pripomenul, že Kováčik svojho času definitívne zmaril vykonanie znaleckého posudku nahrávky, na ktorej je hlas podobný Robertovi Ficovi (Smer-SD) a hovorí o zháňaní peňazí vlastnou hlavou. „Tohto sa nezbavíte už nikdy. Dnes mohlo byť Slovensko už niekde úplne inde, mohli ho viesť čestní politici a nie predstaviteľa skorumpovaného režimu zhmotnení najmä v strane Smer-SD. Slovenská verejnosť má právo vedieť, či Smer-SD bol založený z čiernych peňazí získaných podvodom či z trestnej činnosti, či sa tu predávali funkcie,“ myslí si. Galko je však presvedčený, že Kováčik môže stále konať a nechať to preskúmať. „Potom môžete odísť aspoň s trocha napravenou reputáciou,“ dodal Galko.

Kováčik v reakcii stručne odkázal, že aj on je v šoku, že taká morálna ikona, akou je Galko, si dovolí ho vyzvať na odstúpenie. Poslancovi pripomenul, že ho z funkcie ministra obrany odvolala vtedajšia premiérka Iveta Radičová.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky