Galko: Oceňujem inventúru munície, ale nesúhlasím so zľahčovaním

Ľubomír Galko (SaS)

Foto: TASR

Podpredseda SaS a exminister obrany Ľubomír Galko oceňuje súčasné vedenie rezortu a armády za to, že dodržali sľub a vykonali nevídanú inventúru v muničných skladoch, aká tu doteraz nebola. Vyhlásil to na piatkovej tlačovej konferencii s tým, že na druhej strane zásadne nesúhlasí so zľahčujúcim hodnotením príčin zmiznutej munície.

„To prezentoval najmä náčelník generálneho štábu Milan Maxim. Hovoril, že ide o zlyhanie ľudského faktora. Ak vieme, že tam bolo 44 ľudských pochybení, tak takéto masívne zlyhanie je systémové, nie ľudské,“ povedal Galko.

Muničné sklady strážia civilisti

Nepáči sa mu tiež, že muničné sklady stále nestrážia vojaci, ale civilisti. „Minister obrany Peter Gajdoš (nominant SNS) pred trištvrte rokom povedal, aby to už strážili vojaci. Tak prečo to už dávno nestrážia? Z tohto hľadiska je prístup ministerstva a funkcionárov mierne liknavý. Toto však musí byť priorita,“ apeloval.

Na margo Maximovho tvrdenia, že v armáde chýbajú tzv. muničári, sa Galko pýtal, prečo to vojaci neriešili už skôr. „To nemôže spadať na vrub žiadneho ministra. My, čo sme pôsobili na rezorte, sme takéto požiadavky nedostávali. Ak vojaci vedia, že majú taký problém od 90. rokov, mali bubnovať na poplach,“ odporučil.

Opatrenia, ktoré ministerstvo chystá, aby sa už situácia nezopakovala, považuje Galko za dobré. „My ich podporíme a nebudeme z toho robiť politiku,“ dodal.

Chýbajú granáty a munícia

Ministerstvo obrany ukončilo fyzickú inventarizáciu zásob munície vo svojich skladoch, ktorá sa v takejto forme na Slovensku uskutočnila vôbec po prvýkrát. Rezortu obrany chýbajú granáty, RPG–75 a viac ako 200 000 kusov nábojov.

„Išlo o historicky prvú fyzickú kontrolu munície, kedy sme skontrolovali sto percent skladov, sto percent zásob, teda každý kus munície,“ zdôraznil Gajdoš. V minulosti totiž vojaci každý rok skontrolovali 20 percent munície.

„Ktorýkoľvek z mojich predchodcov mohol nariadiť takúto inventarizáciu,“ poznamenal Gajdoš s tým, že zistené nedostatky nie sú záležitosťou posledných mesiacov, ale môžu siahať až k rozdeleniu bývalého Československa.

Zlyhanie jednotlivcov a kontrolného mechanizmu

Maxim sa zmienil aj o príčinách zistených nedostatkov. Podľa jeho slov ide o zlyhanie jednotlivcov, kontrolného mechanizmu či nedostatočný počet zamestnancov určených na strážnu službu. „My neevidujeme vlámanie do objektu zvonka, buď nám to evidenčne nesedí alebo to bolo odcudzené zvnútra,“ doplnil.

Rezort obrany už posilnil stráže v muničných skladoch, prehodnotil systém vstupu do skladov či vymenil všetky bezpečnostné zámky za kvalitnejšie.

Priestory skladov taktiež prehľadali so ženistami. „Opatrení bolo veľa,“ poznamenal Maxim s tým, že pracujú na ďalších opatreniach. Kontroly muničných skladov sa budú v budúcnosti taktiež vykonávať častejšie.

Môže vás zaujímať

NAKA zadržala neúspešného kandidáta na prezidenta Daňa a aktivistu Vaského