Galko: Podporíme opatrenia ministerstva obrany v súvislosti so strážením munície

Ľubomír Galko (SaS)

foto: TASR

Minister obrany SR Peter Gajdoš (nominant SNS) vo štvrtok členov výboru pre obranu a bezpečnosť informoval o výsledkoch kontroly munície vo vojenských skladoch, chýbajúcej munícii a prijatých opatreniach na odstránenie nedostatkov.

„Dnes sme doložili stav v jednotlivých muničných skladoch, nič sme nezatajovali, zároveň som informoval výbor pre obranu a bezpečnosť aj o prijatých legislatívnych opatreniach, opatreniach z hľadiska modernizácie muničných skladov, vrátane disciplinárnych a trestnoprávnych riešení,“ povedal Gajdoš.

Zdôraznil, že bol fyzicky skontrolovaný každý náboj a teraz má rezort obrany stopercentnú istotu, čo sa v jednotlivých skladoch nachádza.

Minister ich detailne informoval

„V prvom rade by sme chceli oceniť, že minister dodržal ten prísľub, prišiel a detailne nás informoval. Tie informácie, ktoré sme dostali, mňa osobne uspokojili, pretože sme dostali zodpovedané všetky otázky, veľmi detailne sme boli informovaní,“ povedal člen výboru a poslanec Národnej rady (NR) SR Ľubomír Galko (SaS).

Podotkol, že má len dve výhrady. Prvá je, že minister Gajdoš mal verejnosť informovať skôr a druhá sa týka nefunkčných až nebezpečných granátov pre vojakov, ktoré „boli zistené ešte v rokoch 2012 a 2013 a dodnes nie sú zlikvidované.“

„Apelovali sme na ministra, nech to vyrieši,“ doplnil Galko. Potvrdil, že opozícia vyjadrila Gajdošovi podporu v tom, že ak bude potrebovať prijať nejaké opatrenia, ako napríklad kamery či zvýšenie počtu vojakov na stráženie a podobne, podporia ho.

„My v opozícii nebudeme z tohto robiť politiku, pretože bezpečnosť je mimoriadne dôležitá pre celú spoločnosť, dodal Galko.

Fyzická inventarizácia munície zistila nedostatky

Gajdoš 8. decembra tohto roka na tlačovej besede informoval o ukončení fyzickej inventarizácie zásob munície vo vojenských skladoch, ktorá sa v takejto forme na Slovensku uskutočnila vôbec po prvý raz. Zistili, že rezortu obrany chýbajú granáty, RPG–75 a viac ako 200 000 kusov nábojov.

Gajdoš vtedy uviedol, že zistené nedostatky mohli nastať aj pred mnohými rokmi a taktiež informoval o vyvodení zodpovednosti voči konkrétnym osobám a prijatých opatreniach do budúcnosti.

Prípad vyšetruje aj polícia, pričom podľa nej je „veľmi silnou hypotézou,“ že chýbajúci materiál nebol odcudzený, ale ide o chyby v evidenciách.

Môže vás zaujímať

Kalavská priznala, že demisiu nepodala len pre stratifikáciu