Jednou vetou

Galko: Žiaden minister obrany nemal také žičlivé prostredie, aké má Gajdoš

Ľubomír Galko (SaS)

foto: TASR

Žiaden minister obrany od Novembra '89 nemal také žičlivé prostredie, aké má súčasný šéf rezortu Peter Gajdoš (SNS). Počas piatkovej rozpravy k modernizácii armády to vyhlásil exminister obrany Ľubomír Galko (SaS).


„Hovorím o mentálnom nastavení všetkých, ktorí majú vplyv na bezpečnosť Slovenska. Koalícia aj opozícia spoločne uznali, že Ozbrojené sily (OS) SR potrebujú uzdraviť, potrebujú novú techniku, teda viac peňazí,“ povedal Galko.

Spomenul aj ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD), ktorý podľa jeho slov zaujal k rezortu obrany diametrálne iný pozitívnejší postoj ako jeho predchodcovia. „A je to aj premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý sa v minulosti vojakom vysmieval, že nevedia pochodovať. Aj on pod tlakom okolností zmenil názor,“ uviedol Galko.

SNS sa správa na ministerstve feudalisticky

Opozičný poslanec je ale mimoriadne znepokojený, keď prichádzajú informácie, že sa na ministerstve obrany hospodári neefektívne, nehospodárne a neférovo. „Chýba diskusia. SNS sa na ministerstve obrany správa feudalisticky, od informácií je odstrihávaný aj štátny tajomník za Most-Híd,“ odkázal.

Galkovi sa nepáči, že z rezortu idú informácie ako z chlpatej deky. „Všetko musia zisťovať novinári. Toto nie je transparentnosť, ale hustá hmla,“ konštatoval.

Exminister obrany tvrdí, že nespochybňuje fínske obrnené vozidlo 8×8, považuje ho za kvalitné. „Ale spochybňujem ten proces výberu. Bolo to utajené, netransparentné a chaotické. Očakávam, že aj vozidlá 4×4 budú organizované takto chaoticky,“ myslí si.

Na margo vojenskej techniky povedal, že rezort koná tak, aby mal ruskú techniku čo najdlhšie. „Komu vy vlastne na rezorte slúžite? Komu slúži generálny tajomník Služobného úradu MO Ján Hoľko? Ruským záujmom? Lebo keby slúžil slovenským, nikdy by sa táto schôdza neuskutočnila,“ dodal Galko.

Blaha sa čudoval, že Galko nemá hanbu

Ľuboš Blaha (Smer-SD) sa Galkovi v reakcii čudoval, že nemá hanbu sa postaviť pred rečnícky pult. „Ste jediný minister obrany na svete, ktorý odpočúval vlastnú sekretárku aj novinárov. Ale pozor, vyšli nové informácie, že do tohto prípadu je pravdepodobne zapletená celá SaS. A to je naozaj gól. Zamyslime sa nad tým, s kým sa Richard Sulík (SaS) stretával. S ktorým mafiánom? Ja vyslovujem osobné podozrenie, že toto celé zosnoval istý pán Kočner, lebo SaS je jeho vlastníctvom a predĺženou pákou, ktorú mal vo vláde Ivety Radičovej. Za SaS sa mafia dostala k vojenskému spravodajstvu,“ poznamenal.

Exminister obrany Martin Glváč (Smer-SD) Galka označil za eštebáka a sledovača. Erik Tomáš (Smer-SD) si myslí, že by v parlamente bola potrebná mimoriadna schôdza k jeho osobe. „Nezmažete zo seba imidž novodobého eštebáckeho netvora. Monitorovať obyčajných ľudí len pre ich názory na stranu SaS je nechutné a perverzné. A za to musíte niesť zodpovednosť,“ uzavrel.

Galko zopakoval, že v kauze odpočúvania už bolo jeho meno očistené. „Kaliňákova polícia povedala, že som nedal ani jeden príkaz na nasadenie informačno-technických prostriedkov,“ uzavrel.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky