Jednou vetou

Gašpar: Vo funkcii zatiaľ ostávam, iniciatíva musí prísť od ministra

Prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar

Foto: TASR

Tibor Gašpar zatiaľ ostáva vo funkcii policajného prezidenta. Oznámil to na tlačovej konferencii s tým, že je profesionál, nepolitik a zodpovednosť za jeho pôsobenie musí zobrať do rúk minister vnútra. Ak ho požiada, aby odišiel, urobí to.

aktualizované: 11:30

„Sám si tú žiadosť o odchod z funkcie nedám. Urobím tak, až keď o to budem požiadaný, resp. ak ma minister vnútra odvolá,“ avizoval. Gašpar si zároveň nemyslí, že on ako osoba je ten, kto polarizuje spoločnosť.

Gašpar zdôraznil, že v zmysle zákona ho môže odvolať každý minister vnútra bez udania dôvodu. „Ja som profesionál, ja nie som politik, ja nie som volená funkcia a zodpovednosť za to, či policajný prezident bude alebo nebude Gašpar, musí prevziať minister. Či terajší alebo najbližší a ja sa tomu plne prispôsobím. Čo ponúkam viac, ak ma o to požiada, aby som dal žiadosť o uvoľnenie z funkcie, tak to spravím, ale tá iniciatíva musí prísť od neho. Dobojujem tento pomyselný boj do konca,“ povedal Gašpar. Odchod by bol podľa neho krokom, ktorý by sa dal vnímať ako zbabelosť.

„Odpolitizovanie polície, po ktorom sa toľko v uliciach volá, je paradoxne v rámci hesiel vo vzťahu k mojej osobe politické. Nemyslím si, že tu rozhodujú argumenty a zdravý rozum, ale hrá sa na emócie a vytvára sa nefunkčný obraz Policajného zboru,“ povedal.

„Potrebujem sa sčasti obhajovať“

Policajný prezident odmietol, že by polarizoval spoločnosť. „Ak niekto polarizuje spoločnosť prostredníctvom mojej osoby, tak to nie som ja,“ uviedol Gašpar. Pripomenul, že do Policajného zboru vstúpil už v roku 1993. Za šéfa vtedajšieho Úradu boja proti korupcii ho v roku 2005 ustanovil minister vnútra za KDH, túto funkciu zastával aj za ministra z vtedajšej SDKÚ-DS a policajným prezidentom sa stal za ministra Roberta Kaliňáka (Smer-SD).

Po šiestich rokoch, čo riadi políciu, to považuje za neprijateľné a pociťuje to ako osobnú krivdu. „Z úcty k tisícom policajtov a k mojej rodine sa potrebujem sčasti obhajovať,“ poznamenal a poukázal na pozitívne policajné výsledky a štatistiky, rozloženia zločineckých skupín, ako aj na kroky, ktoré počas svojho pôsobenia vykonal.

Gašpar zhodnotil aj prácu policajtov počas výkonu jeho funkcie. Spomenul zriadenie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), reorganizáciu útvarov kriminálnej polície, zriadenie pracoviska boja proti počítačovej kriminalite, zníženie kriminality, zvýšenie objasnenosti či vyrovnanie sa s migračnou krízou.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky