Jednou vetou

Generálna prokuratúra zistila pochybenia v súvislosti s Kuciakovými článkami

Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár

foto: TASR

Pri preskúmaní spisových materiálov súvisiacich s prácou zavraždeného Jána Kuciaka preskúmala Generálna prokuratúra (GP) SR celkom 56 spisov, pričom zistila pochybenia v deviatich prípadoch. Na stredajšej tlačovej konferencii o tom informoval generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

aktualizované: 15:02

Na tlačovej konferencii sa zúčastnil aj námestník pre trestný úsek Peter Šufliarsky a prvý námestník René Vanek. Témou boli výsledky preskúmania spisových materiálov súvisiacich s posledným článkom novinára Jána Kuciaka.

Spisy k podnikaniu talianskych podnikateľov, o ktorých písal zavraždený novinár, sa sťahovali z krajských prokuratúr v Košiciach a Prešove a ďalších prokuratúr. Skúmanie sa dotýka článku Jána Kuciaka z februára minulého roka o pôsobení talianskej mafie na východe Slovenska.

Prokurátorka rozhodla o vydaní Vadalu do Talianska

„Bolo vylustrovaných 17 subjektov,“ objasnil okrem iného Šufliarsky. V súčasnosti je z tejto skupiny Diego R. stíhaný pre majetkovú trestnú činnosť, Sebastian Vadala rovnako pre majetkovú, ale aj násilnú trestnú činnosť, stíhaný je väzobne, Antonio Vadala je stíhaný za subvenčný podvod. „Je podozrenie, že niektorí príslušníci polície a aj prokuratúry pochybili,“ uviedol Čižnár.

Jeden prokurátor vo funkcii námestníka sa vzdal tejto funkcie a jeden prokurátor bude čeliť odvolaniu. „Či mal Antonio Vadala previazania na policajtov a colníkov, je vecou skúmania Inšpekcie Ministerstva vnútra SR,“ povedal Čižnár.

V prípade vraždy je pozitívny posun

V prípade vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej je pozitívny posun a počet vyšetrovacích verzií sa zúžil. Na stredajšej tlačovej konferencii o tom informoval generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

Čo sa týka samotnej vraždy Kuciaka, ustálilo sa, že terčom bol práve on a nie jeho priateľka. Vo vyšetrení vraždy je posun a počet vyšetrovacích verzií sa zúžil, zdôraznil Čižnár. O aký posun ide, nechcel zatiaľ konkretizovať. „Takáto kauza sa musí objasniť, aby sa nikdy takáto špinavosť nemohla stať,“ vyhlásil generálny prokurátor. „Chceme chytiť najskôr vraha,“ podčiarkol.

Po útoku na investigatívnu novinárku v Čiernej Hore protestovali stovky ľudí

Na preskúmaní vraždy naďalej intenzívne pracuje spoločný medzinárodný tím. Dohodu o vytvorení spoločného slovensko-talianskeho vyšetrovacieho tímu podpisoval 18. apríla v Haagu so svojimi partnermi za SR generálny prokurátor Čižnár. Išlo o vznik medzinárodného vyšetrovacieho tímu, ktorý pracuje na objasňovaní vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Vytvorenie takého tímu trvá mesiace, ako uviedol v stredu Čižnár, v tomto prípade, sa to stihlo za približne tri týždne.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky