Jednou vetou

Globsec spolupracuje s Výbohovým kamarátom, čo mal kryť Bašternáka

František Imrecze, Miroslav Výboh a Rastislav Káčer

autorská koláž hlavne.sk, TASR, Globsec, ČTK

Mal to byť výmenný obchod, pri ktorom pomôžu kontroverznému Františkovi Imreczemu s očistením jeho mena a ten by sa revanšoval v prípade, ak by sa stal ministrom financií? Zakladateľ prestížnej bezpečnostnej konferencie Globsec Rastislav Káčer radšej mlčí.

Vieme prečo Čaputová vyhodila ochrankára

Dnes už vieme, že bývalý riaditeľ Finančnej správy František Imrecze nenahradí Petra Kažimíra na poste ministra financií. Predseda Smeru Robert Fico na tento post navrhol poslanca a predsedu finančného výboru NR SR Ladislava Kamenického.

O Imreczem na poste ministra financií sa hovorilo mesiace. No v kuloároch sa šepkalo aj to, že jeho vymenovanie môže byť problematické pre prezidenta Andreja Kisku a premiéra Petra Pellegriniho, čo mal byť kľúčový argument, prečo šéf Smeru Fico nakoniec vybral Kamenického a nie Imreczeho.

V Smere s ním počítali

Ten odstúpil z postu riaditeľa Finančnej správy po kauze s colnými podvodmi za 300 miliónov eur. V minulosti bol kritizovaný, že za šéfovania finančníkov nevyšetril kauzy Ladislava Bašternáka, za kamarátstvo s mecenášom Smeru Miroslavom Výbohom, či za informačný systém v hodnote 60 miliónov, ktorý nefungoval.

EXKLUZÍVNE FOTO: Drucker láka do strany Ficových exministrov

Strana Smer-SD v septembri minulého roka po Imreczeho rezignácii uviedla, že pre stranu má obrovský a politický potenciál, ktorý má záujem využiť. Kontroverznú povesť, pár mesiacov pre možným menovaním za ministra financií, sa Imrecze snažil napraviť medzinárodnou akceptovateľnosťou svojej osoby.

Bývalý šéf daniarov Imrecze nenápadne na potulkách v obchoďáku.

Pomohli mu k tomu organizátori prestížnej konferencie Globsec. Imrecze sa tým chválil aj mediálne. Naposledy v denníku SME a predtým aj v Hospodárskych novinách.

V Globsecu radil so zdaňovaním

Spoluprácu s Globsecom označil za veľmi intenzívnu v oblasti inovatívneho zdaňovania a bezhotovostných ekonomík. „Intenzívne sa venujem medzinárodným aktivitám. Je to oblasť, kde viem využiť svoje skúsenosti z oblasti riaditeľa Finančnej správy. Medzinárodné organizácie a inštitúcie ma považujú za relevantnú osobu, ktorú chcú využívať. Baví ma to a chcem v tom aj naďalej pokračovať,“ povedal Imrecze Hospodárskym novinám.

FOTO: Načapali sme ju. Pozrite sa, kam si odbehla ministerka vnútra Saková

Po neúspechu s ministerstvom financií sme sa na spojenie Imreczeho s Globsecom obrátili na zakladateľa tejto konferencie Rastislava Káčera. Inak zhovorčivému diplomatovi tentokrát nebolo do reči. „Naozaj necítim potrebu to nijakým spôsobom komentovať,“ uviedol stroho Káčer.

 

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte 0910 554 995

Môže vás zaujímať

Viac ako pätina Slovákov očakáva, že na Slovensko príde druhá vlna koronavírusu