Jednou vetou

Glváč končí ako podpredseda NR SR, k rezignácii vyzýva i ďalších

Podpredseda NR SR Martin Glváč (Smer-SD)

foto: MIPS/hlavne.sk

Martin Glváč (Smer-SD) končí vo funkcii podpredsedu Národnej rady (NR) SR. O svojom rozhodnutí informoval vo štvrtok prostredníctvom vyhlásenia pre médiá. Podľa svojich slov tak urobil preto, lebo mu záleží na tom, aby strana Smer-SD v budúcoročných voľbách zvíťazila.

aktualizované: 17:43

„Nikdy som nebol prilepený k žiadnej stoličke a je to moje autonómne rozhodnutie,“ uviedol Glváč. Zároveň avizoval, že je pripravený vzdať sa aj členstva vo výbore pre kontrolu Vojenského spravodajstva. Tento krok však podmieňuje tým, že z kontrolných a bezpečnostných výborov odídu poslanci, ktorí mali kontakty s Marianom Kočnerom. „Ak akákoľvek komunikácia s Marianom K. niekoho diskvalifikuje, tak potom musí pre každého platiť ‚padni komu padni‘,“ zdôraznil Glváč.

Fico by na mieste Glváča odstúpil, ak by zodpovednosť vyvodili aj iní

Rovnako tak vyzýva i predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára, aby sa vzdal funkcie podpredsedu NR SR, pripomína v tejto súvislosti Bugárovo stretnutie s obvineným Kočnerom po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. „Dávam mu priestor na to, aby odstúpil sám a konal, lebo v prípade, že v NR SR sa objaví návrh na jeho odvolanie, tak nevylučujem, že poslanecký klub Smer-SD takýto návrh podporí,“ povedal Glváč.

Celý status Martina Glváča na sociálnej sieti:

Minulý týždeň sme Vás spoločne s predsedom strany SMER-SD Robertom Ficom informovali, že po sviatkoch oznámim svoje…

Uverejnil používateľ Martin Glváč Štvrtok 7. novembra 2019

 

Avizoval i to, že spolu s kolegami pripravia návrh na odvolanie Borisa Kollára z funkcie predsedu Výboru NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj a dúfa, že to opozícia podporí. „Bol to práve on, kto ma s Marianom K. zoznámil, on riešil s Marianom K. biznis na Donovaloch, chodievali spolu na plesy a na koncerty. Alebo tieto kontakty sú slušné, v poriadku a neprekážajú im? Ja osobne nepoznám v politike osobu, ktorá by mala intenzívnejšie kontakty s Marianom K. ako on,“ skonštatoval bratislavský krajský predseda Smeru-SD.

Keď to vyhrám, bude treba veľa rozdať, písal Kočner v Threeme

Glváč mal v parlamente koncom októbra čeliť odvolávaniu pre jeho údajnú komunikáciu s Kočnerom. Poslancom sa však nepodarilo schváliť program mimoriadnej schôdze. Následne verejnosť informoval, že svoje rozhodnutie čoskoro oznámi.

Komunikáciu medzi Glváčom a Kočnerom cez aplikáciu Viber zverejnil líder hnutia OĽaNO Igor Matovič. Podľa neho z nej vyplýva, že mal Glváč vedieť o viacerých kauzách, napríklad aj o tom, že si Kočner nominoval svojho človeka do funkcie zástupcu riaditeľa Slovenskej informačnej služby. Matovič tvrdí, že Glváč klamal o tom, že sa s podnikateľom od roku 2012 nestretol. Glváč tvrdenia odmietal, podal pre ne aj trestné oznámenie.

Matovič o svojich kontaktoch s Kočnerom stále mlčí. O čom spolu hovorili?

Tvrdil, že líder OĽaNO pácha trestnú činnosť, ak zverejňuje jeho údajnú komunikáciu. Trval na tom, že sa s Kočnerom nestretol od roku 2012. Rovnako poprel tvrdenia vyplývajúce z jeho údajnej komunikácie s Kočnerom, zverejnenej Denníkom N, o tom, že si s ním mal dohadovať biznis. Články o Threeme považuje za cielenú diskreditáciu jeho osoby a strany Smer-SD. Už zverejnená komunikácia podľa neho nesedí so skutočnosťou.

Smer-SD pripomína opozičným politikom, že teraz je rad na nich

Predseda strany Smer-SD Robert Fico v minulosti viackrát avizoval, že bude stáť za akýmkoľvek rozhodnutím Martina Glváča (Smer-SD). Zároveň je potrebné pripomenúť niektorým opozičným politikom, že teraz je rad na nich. V reakcii na Glváčovo odstúpenie z funkcie podpredsedu parlamentu to pre TASR uviedol hovorca Smeru-SD Ján Mažgút.

V tejto chvíli podľa jeho slov zatiaľ nie je jasné, koho strana namiesto Glváča nominuje na post podpredsedu Národnej rady SR.

Bugár: Rozhodnutie Glváča je správne, jeho útoky na mňa sú zbytočné

Rozhodnutie Martina Glváča (Smer-SD) vzdať sa funkcie podpredsedu Národnej rady (NR) SR považuje predseda vládneho Mosta-Híd Béla Bugár za správne. Zároveň odmieta Glváčovu výzvu, aby jeho krok nasledoval. „Tieto útoky považujem za zbytočné. Ja som sa s Marianom K. nestretával, ja som si s ním nepísal,“ tlmočila stanovisko lídra Mosta-Híd hovorkyňa strany Klára Magdeme.

Opozícia o Glváčovom odstúpení

„Tlak demokratickej opozície zabral,“ uvádza sa v stanovisku SaS, ktoré dodáva, že Glváč bol hanbou Slovenska. „Celému Slovensku bolo jasné, že človek s takouto povesťou a takýmto prepojením na mafiu, nemôže zastávať funkciu podpredsedu NR SR,“ myslí si Richard Sulík. Dodal, že sa ukázalo, že práca opozície má zmysel, a že Glváč odstúpil aj kvôli tlaku a snahe o opätovné zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu.

„Odsekli sme ďalšie chápadlo mafiánskej chobotnici! Pred dvoma týždňami Igor zverejnil komunikáciu Martina Glváča s Mariánom Kočnerom, ktorá jasne ukázala, že podpredseda NRSR bol súčasťou organizovaného zločinu. Dnes konečne po našom tlaku tento mafiánsky sluha odstúpil zo svojej funkcie! Je to ďalší úspech v našom boji za očistu Slovenska!,“ píše sa na facebookovej stránke OĽaNO.

Predseda PS Michal Truban, ktorý sa v lete najprv vykrúcal a potom priznal drogovú minulosť, hovorí o úspešnom opozičnom tlaku: „Glváč odstúpil. Sústredený opozičný tlak má zmysel. Nestačí však vymieňať figúrky, potrebujeme radikálne a systémové opatrenia, ktoré odstránia korupčný vplyv oligarchov zo zdravotníctva, médií a verejného života. Potrebujeme schváliť LEX HAŠČÁK! Potrebujeme tiež vo voľbách vymeniť všetkých Glváčov, Kočnerov a Haščákov,“

FOTO: Fico im ukázal. Toto sa dialo na mimoriadnej schôdzi v parlamente

 

Môže vás zaujímať

Kiskovci majú na krku ďalší škandál: Kampaň za obecné peniaze