Jednou vetou

Glváč kritizuje Gála za vyjadrenie o verejnej voľbe kandidátov na sudcov ÚS

Podpredseda NR SR Martin Glváč (Smer-SD)

foto: MIPS/hlavne.sk

Podpredseda parlamentu Martin Glváč (Smer-SD) kritizuje ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) za jeho vyjadrenia o tom, že ďalšia voľba kandidátov na ústavných sudcov v pléne by mala byť verejná.

aktualizované: 15:12

Tajná, alebo verejná? Do septembra sa možno dohodnú na voľbe kandidátov

Takéto vyjadrenia podľa Glváča spôsobujú chaos a nezodpovednosť. Podpredseda Národnej rady SR na sociálnej sieti tiež komentoval, že za kandidátov na ústavných sudcov boli zvolení kandidáti Mosta-Híd, pričom ostatným kandidátom, na ktorých bola koalícia dohodnutá, chýbalo zopár hlasov. Gál reaguje s tým, že „ak má niekto podozrenie, že niekto nedodržuje dohodu, tak poďme do verejnej voľby“.

FOTO: Europoslanec vo výslužbe. Kukan si začal užívať leto a vybavil si aj účty s Blahom

„Nie je zvláštne, že kandidáti na ústavných sudcov Most-Híd boli zvolení v tajnej voľbe a ostatným, na ktorých bola koalícia dohodnutá, chýbajú dva – tri hlasy? A potom sa niekto z Mostu, ako napríklad Gábor Gál vyjadrí, ako by sa malo voliť! A voľba by už nemala byť tajná, ale verejná. Zaujímavé je, že pri kandidátoch Mostu sa poslanci nemýlia,“ napísal Glváč v reakcii na Gála a tiež na to, že parlament doposiaľ nezvolil potrebný počet kandidátov.

Poslanci na júnovej schôdzi parlamentu zvolili okrem Radoslava Procházku aj štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti Editu Pfundtner (Most-Híd) ako kandidátku na ústavnú sudkyňu.

Je lepšie ústavných sudcov voliť verejnou voľbou, tvrdí Gál

„Keďže je taká patová situácia, že určité hlasy sa nedostávajú k tým kandidátom, na ktorých sme sa dohodli, tak by bolo lepšie urobiť verejnú voľbu,“ odpovedal Gál minulý týždeň na otázku, prečo parlament ešte nezvolil dostatočný počet kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR.

Pellegriniho mrzí ďalšia neúspešná voľba kandidátov na sudcov ÚS

„To sa takto nedá robiť, že raz tak a raz inak, ako sa vám hodí. To je chaos a nezodpovednosť,“ reagoval ďalej Glváč. Strana Smer-SD podľa jeho predsedu Roberta Fica aj naďalej trvá na tajnej voľbe kandidátov na sudcov ÚS. Premiér Peter Pellegrini koncom júna uviedol, že už pripúšťa aj verejnú voľbu, ak pri nej bude väčšia garancia plnenia dohôd. Koaliční partneri, Béla Bugár (Most-Híd) a Andrej Danko (SNS) avizovali, že budú navrhovať, aby bola ďalšia voľba verejná.

Gábor Gál reagoval v utorok na Glváčove slová s tým, že ak má pocit, že niekto nedodržiava dohody, tak sa má pristúpiť k verejnej voľbe. Na obvinenie, že prešli poslednou voľbou iba kandidáti Mosta-Híd, reaguje minister, že nevie, ktorí boli kandidáti Mosta-Híd.“ Pani Edita Pfundtner je nám blízka, ale ja si myslím, že tí, ktorí prešli, boli dobrými kandidátmi a prešli predovšetkým pre to,“ dodal. Nutnosť verejnej voľby zdôvodnil Gál tým, že by pri nej nemohlo dochádzať k obviňovaniu z toho, že niekto nedodržuje dohody. „Keď bude verejná voľba, tak uvidíme, že kto ako hlasuje.“

Fico: Smer-SD trvá na tajnej voľbe kandidátov na sudcov ÚS

Za verejnú voľbu sa okrem samotného ministra postavila aj strana Most-Híd vo svojom stanovisku. „Potom, ako sa pán Madej verejne priznal k lobovaniu za kandidáta, na ktorom v koalícii nebola dohoda, by sa pán Glváč mal sústrediť na vlastný klub a urobiť v ňom poriadok“ uviedla hovorkyňa strany Klára Debnár.

Na Ústavnom súde SR sa vo februári uvoľnilo deväť sudcovských miest. Parlament mal zvoliť dvojnásobný počet, teda 18 kandidátov, z ktorých mala hlava štátu vymenovať deviatich sudcov. To sa doposiaľ nepodarilo, plénum zatiaľ zvolilo 14 kandidátov. Do plného počtu 18 teda chýbajú ešte štyria.

VIDEO: Cirkus neskončil. Parlament vybral na Ústavný súd len…

Ústavný súd má v súčasnosti sedem z 13 sudcov. Prezidentka SR Zuzana Čaputová povedala, že ústavných sudcov vymenuje, až keď dostane plný počet kandidátov.

Nie je zvláštne, že kandidáti na ústavných sudcov Most-híd boli zvolení v tajnej voľbe a ostatným (na ktorých bola…

Uverejnil používateľ Martin Glváč Utorok 9. júla 2019

 

FOTO: Pozor, frčí Beňová! Europoslakyňa doplatila na obľúbený šport

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky