Jednou vetou

Glváč: Politici by nemali vlastniť médium. Príprava zákona je náročná

Martin Glváč

foto: TASR

Vládny Smer-SD má ambíciu dostať do novely zákona o konflikte záujmov aj ustanovenie, ktoré by politikom zakázalo vlastniť médium.

Martin Glváč: Parlament je rizikové pracovisko! (FOTO)

Avizoval to podpredseda Národnej rady (NR) SR Martin Glváč (Smer-SD) s tým, že na tomto opatrení zatiaľ v koalícii zhoda nie je, preto to návrh neobsahuje. Právna norma sa tento týždeň dostala do druhého čítania, definitívne sa o nej má rozhodnúť vo februári 2019.

Čachre so skládkou v Podunajských Biskupiciach. Odpadkový kráľ Kováč ju predal známemu pracháčovi!

Martin Glváč sa domnieva, že médium vlastnené politikom, ktoré má zároveň príjmy, či už z európskych peňazí, z technickej asistencie, alebo z prirodzených monopolov štátu, respektíve z ministerstiev, dáva výhodu danému politickému funkcionárovi. „Ale keďže zatiaľ na tom nemáme zhodu, v návrhu to obsiahnuté nie je. Podotýkam, že to nie je lex Kollár,“ povedal na adresu lídra Sme rodina Borisa Kollára, ktorý vlastní rádio.

VIDEO: Fico robil Mikuláša v parlamente. Pozrite sa, ako sa zamaskoval?!

Glváč uznáva, že nie je jednoduché dať z hľadiska štylizácie takéto ustanovenie do zákona. „Je to veľmi náročné, ale tá ambícia tu je,“ uistil.

Kollár upozornil, že vlastniť médium je podnikanie ako každé iné. „Prečo to prekáža? Lebo môžeme čerpať nejaké fondy? Tak fajn, potom by mali prekážať aj politici, poľnohospodári či právnici. Aj tí môžu čerpať nejaké fondy,“ odkázal.

Druckerova súťaž na sanitky poriadne smrdí

Podľa Kollára, ak sú médiá neobjektívne, máme tu Radu pre vysielanie a retransmisiu (RVR). „Tá môže médium pokutovať až odňať licenciu. Vnímam to ako lex Kollár. Mám rádio, ktoré nebolo ani raz zneužité našim hnutím, nedali sme tam ani jednu reklamu a RVR nás ani raz neriešila. Nevidím tu nikoho iného takého, ale poľnohospodári či právnici neprekážajú. Tak buď všetci, alebo nikto. Ak to prejde, dáme to na Ústavný súd SR,“ avizoval.

KOMENTÁR: Nesvojprávny minister Lajčák?

Glváč si myslí, že úvahy, či poľnohospodár je v rovnakom postavení ako človek, ktorý vlastní médiá, sú neadekvátne. „Zároveň, z minulosti tu máme viacero prípadov neobjektívnosti v médiách a nemyslím si, že by RVR niekedy odňala licenciu,“ dodal M. Glváč.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky