Jednou vetou

Grantový program podporil mladé talenty sumou 66-tisíc eur

Ilustračné foto

TASR

Mimoriadne talentované deti a mladí ľudia v oblasti vedy, umenia a športu získali finančnú podporu z grantového programu Talenty Novej Európy (TNE), ktorý realizuje spoločnosť Slovnaft a Stredoeurópska nadácia. Finančnú podporu vo výške 66.000 eur dostalo 30 športovcov a 24 umelcov a vedcov. Rozhodujúcim kritériom boli dosiahnuté výsledky na medzinárodnej úrovni, ako aj perspektíva ďalšieho rozvoja talentu.

„Každý rok pribúdajú nové mladé osobnosti, ktoré ma prekvapia svojou víziou a odhodlaním ísť za svojím snom. Som šťastná, že naši laureáti z predchádzajúcich ročníkov študujú na prestížnych medzinárodných univerzitách, sú členmi najlepších hudobných telies, pracujú v špičkových vedeckých tímoch a dosahujú výnimočné športové výsledky,“ uviedla výkonná riaditeľka Stredoeurópskej nadácie Szilvia Czuczor.

Tohtoročným laureátom TNE je aj 18-ročný Filip Martinský z Liptovského Hrádku, ktorý sa venuje baletu a tanečnému divadlu. Okrem toho, že tvorí vlastnú choreografiu, je víťazom mnohých baletných a tanečných podujatí a je aj majstrom sveta v balete v kategórii dvojíc z roku 2015.

Talent má aj 16-ročný informatik Ondrej Vrábel. Je tvorcom počítačových hier určených pre mentálne hendikepované deti, za čo získal ocenenie Krištáľové krídlo. Grant použije na podporu rozšírenia svojich hier do škôl po celom Slovensku, aby sa k nim dostalo čo najviac detí s postihnutím.V športovej oblasti získal grant Talentov Novej Európy desaťročný skokan na lyžiach Hektor Kapustík. Je dvojnásobným majstrom SR a zároveň členom slovenskej reprezentácie.

Za 11 rokov existencie programu Talenty Novej Európy získalo granty vo výške viac ako 650.000 eur celkovo 350 talentovaných detí a mladých ľudí. Financie využili napríklad na nákup laboratórnych pomôcok, hudobných nástrojov, kníh a športovej výbavy. Veľká časť z finančných prostriedkov smerovala aj do financovania profesijných a študijných pobytov v zahraničí, účasti na športových podujatiach a tréningov.

Môže vás zaujímať

Koaliční poslanci sa nezhodujú, či by mal Kyselica pôsobiť v parlamente