Jednou vetou

Grendel: Vysokí ústavní činitelia vedeli o slovenskej stope v únose od SIS hneď

Gábor Grendel

foto: TASR

Slovenská informačná služba (SIS) informovala o únose Vietnamca Trinh Xuan Thanha viacerých vysokých ústavných činiteľov hneď, ako sa dozvedela o slovenskej stope. O samotnom únose, ku ktorému došlo v Nemecku, sa dozvedela krátko po ňom, o slovenskej stope neskôr. Po rokovaní Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS to povedal novinárom predseda výboru Gábor Grendel (OĽaNO).

Nekonkretizoval čas, kedy sa SIS dozvedela o možnom zapojení Slovenska do únosu Vietnamca. „Po pár dňoch vedeli, že sa únos stal, ale nevedeli vtedy, že je tam slovenská stopa. Akonáhle SIS získala informáciu o tom, že Slovensko bolo možno zneužité alebo zapojené do zavlečenia, informovala viacerých vysokých ústavných činiteľov,“ uviedol Grendel. Je presvedčený, že únos je kauzou ministerstva vnútra.

Bugár: V prípade únosu Vietnamca nebudeme konať na základe domnienok

Prípad ešte nie je vyšetrený, Grendel ako opozičný poslanec verí, že sa pravda ukáže. „Verím, že vzhľadom na to, že to vyšetrujú nemecké orgány, že sa dozvieme celú pravdu o únose a bude vyšetrené aj to, či a akí vládni predstavitelia zlyhali,“ doplnil. Na otázku, či zlyhala SIS, odvetil, že si treba počkať na výsledky vyšetrovania.

Členom výboru podával informácie šéf SIS Anton Šafárik. Novinárom nič konkrétne nepovedal. „Odpovedal som na všetky otázky výboru,“ poznamenal pri odchode z rokovania. Predseda Smeru-SD a bývalý premiér Robert Fico dostal otázky na únos na tlačovej konferencii v parlamente. Odpovedal tým, že všetko k prípadu už povedal.
Kauzu únosu Vietnamca Trinh Xuan Thanha vyšetrujú aj slovenské orgány činné v trestnom konaní. Prebiehajú výsluchy. Exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) obvinenia v súvislosti s únosom voči svojej osobe odmieta.

Môže vás zaujímať

SaS vyzýva predsedu parlamentu Borisa Kollára na odstúpenie z funkcie