Jednou vetou

Guvernéri a viceguvernéri NBS musia prejsť zložitým schvaľovaním, hovorí Kažimír

Peter Kažimír

foto: TASR

Guvernéri a viceguvernéri si podľa ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD) nevyberajú svojich najbližších spolupracovníkov, pretože ustanovenie do týchto funkcií je výsledkom trojstupňového schvaľovacieho procesu. Reaguje tak na vyjadrenia guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Jozefa Makúcha k nominácii Jozefa Hudáka na post viceguvernéra NBS.

„Nie som v pozícii vymenovaného guvernéra NBS,“ hovorí Kažimír. „Som stále v pozícii kandidáta schváleného vládou a Národnou radou SR, ktorý čaká na rozhodnutie prezidenta,“ dodal minister.

Hudák podľa Makúcha nespĺňa zákonné podmienky, o Kažimírovi nepochybuje

Zložitý schvaľovací proces je podľa neho zárukou eliminácie všetkých nedostatkov. „Z tohto pohľadu hodnotím včerajšie vyjadrenie guvernéra Makúcha ako príliš príkre a nenáležité,“ tvrdí Kažimír v reakcii. Dodal, že bude akceptovať akéhokoľvek spolupracovníka v zmysle zákona, ktorého vyberie vláda, Národná rada SR a prezident.

V prípade Kažimíra podľa Makúcha nie je fér hovoriť o politickej závislosti a na funkciu guvernéra je Kažimír odborne, vzdelanostne aj ľudsky veľmi dobre pripravený.

NBS odkazuje: Analytici, fakty o Hudákovi si nabudúce overte!

V prípade Hudáka však podľa Makúcha ide o politickú nomináciu, pričom je na zvážení prezidenta SR Andreja Kisku, aby posúdil schopnosť oboch kandidátov z hľadiska vzdelania a náležitej odbornej vedomosti, skúsenosti a odbornej spôsobilosti vykonávať túto funkciu v prospech Slovenska.

Môže vás zaujímať

NKÚ: Dlh za rekonštrukciu zimného štadióna riešila Bratislava nezákonne