Jednou vetou

Harabin a Remišová: Nekompletnosť ústavného súdu im už prekáža z osobných dôvodov!

Začal sa tretí pokus voľby ústavných sudcov

autorská koláž hlavne.sk, ustavnysud.sk

A je to tu zas! Už po tretíkrát bude parlament v utorok podvečer voliť kandidátov na ústavných sudcov. Predpoludňajšie rokovania k voľbe v parlamente trvali iba polhodinu, v rozprave vystúpili traja opoziční poslanci: Ondrej Dostál (SaS), Alojz Baránik (SaS) a Lucia Žitňanská. Všetky politické strany pripúšťajú, že by sa mohlo podariť zvoliť 10 kandidátov, z ktorých prezident Andrej Kiska vyberie 6 chýbajúcich sudcov. V súčasnosti je na Ústavnom súde 7 sudcov a sťažnosti ľudí, ktorí očakávajú kompetentné rozhodnutia sa množia. Medzi nimi sú aj poslankyňa Veronika Remišová, či Štefan Harabin, sudca Najvyššieho súdu s dočasne pozastavenou funkciou kvôli prezidentským voľbám. Hoci politici pripúšťajú zvolenie sudcov, zhoda na kandidátoch je stále otázna.

Česi tiež nakúpili sanitky. O milióny lacnejšie ako my

Na úplné sfunkčnenie Ústavného súdu čaká napríklad bývalý predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin. Podal totiž sťažnosť proti neplatnosti volieb, jednak namieta vzdanie sa Mistríka v prospech Čaputovej, ale taktiež žiada, aby sa prepočítali volebné hlasy a porovnali sa s hlasovacími lístkami v jednotlivých okrskoch. „Aj Čaputovej by na tom malo záležať! V susednom Rakúsku sa už kvôli rozporu hlasov a výsledkov volieb voľby opakovali,“ uviedol Š. Harabin pre hlavne.sk.

V súčasnosti však o jeho sťažnosti Ústavný súd rozhodnúť nemôže.

Harabin verzus Čaputová: on tvrdí, že ona obchádza zákon, ona zas že on reaguje absurdne

Štefan Harabin | Foto: Michal Psota

Ondrej Dostál: Liberál SaS z konzervatívnej strany, bol aktívnym zväzákom

„O ústavnej šťažnosti o voľbách pojednáva Ústavný súd a to v pléne. Plénum má 13 členov. Isteže, stačí nadpolovičná väčšina z tých 13, teda 7 hlasov aby Ústavný súd sťažnosť prijal a rozhodol o nej. Ale to je ako keď má všeobecný súd v senáte trebárs 5 členov a traja rozhodnú kým budú ostatní na obede, lebo veď sú väčšina a ten pomer hlasov pri rozhodovaní by bol iný,“ namieta Štefan Harabin.

Poslanci zvolili troch kandidátov na sudcov Ústavného súdu

Ten okrem toho namietol  ústavného sudcu Ľuboša Szigetiho. Majú spolu spor, keď Š. Harabin mal predožiť dokumenty proti Szigetimu. „Je dokázané, že Szigeti je sobášny podvodník!,“ tvrdí Š. Harabin. Podľa Š. Harabina nebude môcť byť vymenovaná Z. Čaputová za prezidentku, kým Ústavný súd nerozhodne o jeho sťažnosti k voľbám.

Remišová Matovičovi: Na toto chceš rozhadzovať stranícke peniaze?

Na nefunkčný Ústavný súd sa sťažuje aj politička OĽaNO Veronika Remišová. Senát Ústavného súdu SR v zložení Jana Baricová ako predsedníčka, a členovia Mojmír Mamojka a Jana Laššáková totiž zamietli jej sťažnosť. Politička namietala, že Ústavnoprávny výbor NR SR jej protizákonne udelil pokutu, keď neuviedla v majetkovom priznaní rozostavanú chatu. Na tlačove totiž bolo uvedené že treba uviesť stavby, ktoré už sú zapísané v katastri. „Neznalosť zákona neospravedlňuje,“ uviedli ako odôvodnenie ústavní sudcovia.

Drgonec pre hlavne.sk: Kandidáti sú rovnako spôsobilí hrať MS v hokeji ako byť sudcami

Predsedníčka klubu hnutia OľaNO Veronika Remišová | Foto: Michal Psota

Remišová o nezhodách v OĽaNO: Pán Matovič má svoje témy

Veronika Remišová je presvedčená, že sa pri rozhodovaní neodosobnili ešte z parlamentných čias, keď bola napríklad častou oponentkou poslankyne za SMER-SD Jany Laššákovej. Namietať zaujatosť na ústavnom súde však nemalo význam, lebo chýbali iní sudcovia, ktorí by o sťažnosti poslankyne rozhodli. Aktuálne bude rozhodovať o sťažnosti Veroniky Remišovej Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu, keďže politička je presvedčená o tom, že je v práve a pokuta bola protiprávna.

Kandidáti na ústavných sudcov vyzývali poslancov, nech konečne zvolia sudcov

Toto sú len dva príbehy verejne známych ľudí, ktorým neúplnosť sudcov na Ústavnom súde komplikuje život. Isteže, reálny stav má ďaleko vyššie čísla.

Národná rada SR dnes bude vyberať z 24 uchádzačov desiatich kandidátov. Pôvodne bolo uchádzačov 25, ale Eva Fulcová svoju kandidatúru stiahla. Tu sú mená uchádzačov, z ktorých sa bude vyberať:  Pavol Boroň, Katarína Čechová, Ladislav Duditš, Anton Dulak, Libor Duľa, Michal Ďuriš, Dagmar Fillová, Boris Gerbery, Martina Jánošíková, Monika Jurčová, Vieroslav Júda, Eva Kováčechová, Štefan Kseňák, Michal Matulník, Peter Melicher, Soňa Mesiarkinová, Patrik Palša, Edita Pfundtner, Zuzana Pitoňáková, Radoslav Procházka, Peter Straka, Robert Šorl, Marek Tomašovič a Martin Vernarský.

Novými uchádzačmi o post ústavných sudcov sú M. Jurčová, V. Júda a P. Palša. Všetci ostatní sa uchádzali o tento post aj v minulosti.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky