Jednou vetou

Harabinovo konanie je neštandardné, reaguje Švecová

Predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová

foto: TASR

Predsedníčka Najvyššieho súdu (NS) SR Daniela Švecová považuje konanie sudcu Štefana Harabina za neštandardné a smerujúce k zmareniu pojednávania vo veci obzvlášť závažného trestného činu. Reagovala tak na jeho trestné oznámenia v kauze mafiánskych vrážd.


„Čo sa týka zloženia senátu, ktorý rozhoduje v trestnej veci Lališ a spol., jednoznačne treba skonštatovať, že tento senát je zložený zákonným spôsobom a v súlade s rozvrhom práce NS SR na rok 2018. Trestné oznámenie zo strany sudcu Harabina považuje za nedôvodné,“ uviedla hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Harabin podal v kauze mafiánskych vrážd viacero trestných oznámení

Člen trojčlenného senátu NS SR Harabin podal v utorok (12.6.) v kauze mafiánskych vrážd, z ktorých je obžalovaný Róbert L., alias Kýbel, viacero trestných oznámení. Podáva ich napríklad na senát NS SR, prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku a okrem iného aj na predsedníčku NS SR Danielu Švecovú. Podľa Harabina je senát, ktorý rozhoduje vo veci Kýbla, nezákonný.

V kauze mafiánskych vrážd sa pristúpilo k záverečným návrhom

Predseda senátu okamžite poukázal na fakt, že ide o neštandardný postup, keď člen senátu dáva právny výklad a podáva trestné oznámenie počas verejného zasadnutia. Dozorujúci prokurátor ÚŠP pre TASR uviedol, že na Harabina reagovať nebude. To dovtedy, dokiaľ vo veci nebude rozhodnuté. Hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková rovnako uviedla, že tento súd sa nebude vyjadrovať.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky