Jednou vetou

Hattas sa oficiálne ujal funkcie primátora Nitry: Bude mať dvoch zástupcov

Nový primátor Nitry Marek Hattas

foto: TASR

Zložením slávnostného sľubu sa v pondelok 3. decembra ujal novozvolený nitriansky primátor Marek Hattas svojej funkcie. Svoje sľuby zložilo aj 31 poslancov mestského zastupiteľstva.

V novom volebnom období bude mať väčšinu 21-členná koalícia. Jej súčasťou bude klub Tímu Hattas s 11 poslancami, Tím Pre Nitru so štyrmi členmi a Demokratická koalícia pravicových strán (DKPS) zložená zo strán OĽaNO, SaS, Šanca, Sme rodina a KDH, ktorá bude mať šesť poslancov.

O post primátora Nitry sa bude uchádzať aj občiansky aktivista Marek Hattas

Nový primátor sa tak bude môcť oprieť o viac ako trojpätinovú väčšinu, ktorá  bude schopná prijímať aj závažné rozhodnutia či všeobecne záväzné nariadenia. „Svoj mandát prijímam s pokorou a zodpovednosťou. Pred nami je veľmi veľa práce, no teším sa na ňu,“ skonštatoval vo svojom úvodnom prejave Hattas.

Primátor si už vybral aj svojich zástupcov. Po prvý raz v novodobej histórii Nitry obsadí funkciu viceprimátora žena. Je ňou 28-ročná Michaela Hefková z Tímu Hattas, ktorá vyštudovala politické vedy a pred voľbami sa angažovala v občianskom združení Rozbicyklujme Nitru. „Chcem sa venovať aj naďalej cyklodoprave, ale aj doprave ako celku a tiež životnému prostrediu. Dôležitou úlohou mesta bude aj zlepšenie komunikácie s občanmi Nitry, aby verejnosť vedela, na čom sa v meste pracuje a aby aj sme aj my mali spätnú väzbu od ľudí,“ uviedla Hefková.

Na Ústavný súd SR poslali podnet na anuláciu volieb na post primátora Bratislavy

Druhým viceprimátorom sa stal 47-ročný Daniel Balko z DKPS. Vyštudovaný politológ a historik je podpredsedom strany Šanca a tiež poslancom Nitrianskeho samosprávneho kraj (NSK). „Vieme, že to, čo nás čaká, nebude to vôbec ľahké. Na jednej strane nás teší, že v Nitre prišlo k voľbám veľké množstvo ľudí, 42-percentná účasť je veľmi dobrá, ale uvedomujeme si aj ten obrovský záväzok, ktorý máme, pretože tí ľudia prišli k voľbám, lebo očakávajú, že sa v Nitre rýchlo zmenia veci, ktoré považujú  za problematické. Budeme čeliť tomuto tlaku, a preto by sme ako pravica chceli byť hlasom skúsenosti, zodpovednosti, rozvahy a hodnotovo orientovanej politiky,“ skonštatoval Balko.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky