Jednou vetou

Pre niekoho prestíž, ale nie všetci si na tom zakladajú. Cesty našich politikov do Bieleho domu

Peter Pellegrini, Donald Trump a Andrej Kiska

autorská koláž hlavne.sk, TASR, Michal Psota

Do Bieleho domu sa na pozvanie amerických prezidentov dostalo už niekoľko slovenských politikov - prezidentov a premiérov. Za celé funkčné obdobie sa to však nepodarilo aktuálnemu prezidentovi, Andrejovi Kiskovi. S Barackom Obamom sa stretol niekoľkokrát, dokonca aj s Donadlom Trumpom. Vždy to však bolo mimo Bieleho domu a pri iných príležitostiach.

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Prezident SR Andrej Kiska | foto: TASR - Oliver Ondráš

VIDEO: Ministerka Kalavská zverejní detaily k sanitkám

V roku 2003 sa do Bieleho domu podarilo dostať prezidentovi Rudolfovi Schusterovi, ako prvému slovenskému politikovi. Vtedajší prezident USA George W. Bush sa Schusterovi a Slovensku poďakoval za spoluprácu s USA.

Globsec spolupracuje s Výbohovým kamarátom, čo mal kryť Bašternáka

Po Schusterovi sa do Bieleho domu dostal v roku 2006 bývalý premiér Mikuláš Dzurinda. Jeho návšteva prebiehala na pozvanie Georgea W. Busha a na návšteve boli prítomní aj Béla Bugár a Eduard Kukan. Počas stretnutia hodnotili perspektívu vzťahov Slovenska a USA.

Politológovia o Kiskovej strane: Nemusí mať čistý štít, ale šance má vysoké

V roku 2008 sa do Bieleho domu podarilo zavítať Ivanovi Gašparovičovi, ktorého na oficiálnu návštevu aj s manželkou pozval opäť prezident George W. Bush. Gašparoviča počas návštevy sprevádzal Robert Kaliňák, Ján Kubiš a Marek Maďarič.

EXKLUZÍVNE FOTO: Drucker láka do strany Ficových exministrov

Ako posledný bol zatiaľ v Bielom dome prijatý v roku 2013 expremiér Róbert Fico, a to na pozvanie bývalého prezidenta Baracka Obamu. Na návšteve bol prítomný americký viceprezident Joe Biden, ale aj Robert Kaliňák a Miroslav Lajčák. Stalo sa tak krátko pred tým, ako Fico oznámil svoju kandidatúru v prezidentských voľbách. Fotografia, ako si s Obamom podávajú ruky a pózujú v debate na pôde Oválnej pracovne sa dostala aj do predvolebných spotov.

FOTO: Ficove údajné kontakty s mafiou si preklepol aj bývalý šéf ŠtB Lorenc

Aktuálne na návštevu do USA smeruje premiér Peter Pellegrini, ktorý do Bieleho domu zavíta už 3. mája. Deje sa tak v pomerne krátkom čase, po tom, ako sa stal predsedom rekonštuovanej vlády po minuloročných udalostiach na Slovensku.

Kiska dostal na frak. Toto povedal politológ o pozvaní nášho premiéra do Bieleho domu

Súčasný prezident Andrej Kiska, ktorému končí funkčné obdobie v polovici júna nebol vo svojej funkcii oficiálne nenavštívil Biely dom, Kremeľ v Moskve či Buckinghamský palác v Londýne.

Stále zahmlievajú luxusné platy u prezidenta

Začiatkom roka v jednom z rozhovorov, prečo sa tak počas jeho mandátu nestalo reagoval: „Nemyslím si však, že zahraničná politika by mala byť o tom, že si budeme odškrtávať, kto kde bol a s kým sa stretol. Lebo zahraničná politika sa robí na základe toho, kde sú strategické záujmy Slovenska. Podľa toho, čo potrebujeme, kde potrebujeme pomôcť,“ odpovedal prezident A. Kiska.

Čaputová odtajní platy Kiskových ľudí

To, či sa o oficiálne prijatia Andrej Kiska snažil a ak nie, prečo, sa nám však zistiť nepodarilo. Kancelária prezidenta totiž na otázky ohľadom tejto témy nereagovala. Je však pravdou, že prezident A. Kiska sa v minulosti stretol s Barackom Obamom. Bolo to však na recepcii na valnom zhromaždení Organizácie spojených národov. S Donaldom Trumpom sa zase stretol v roku 2017 v Poľsku.

AUDIO: Preklepli sme si kandidátov do Europarlamentu. Takto sú na tom s angličtinou!

„Kiska je všeobecne vnímaný ako slabý prezident, čo sa týka zahraničnej politiky, je zatiaľ najslabší, ktorého sme mali,“ tvrdí politológ Ján Baránek, ktorý má na daný fakt jasný názor.„To, že Kiska nebol prijatý v Bielom dome toto tvrdenie len potvrdzuje,“ doplnil Baránek v rozhovore pre hlavne.sk.

FOTOGALÉRIA (kliknite na miniatúry ):

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na 0910 554 995

Môže vás zaujímať

Ministerstvo vnútra nedokáže vysvetliť, čí Lučanský má, alebo nemá šoféra