Hodina deťom vyzbierala v uplynulom ročníku viac ako 170-tisíc eur

foto, video: hlavne.sk, zdroj: hlavne.sk

Vďaka výnosu z 18. ročníka verejnej zbierky Hodina deťom sa dostane pomoc viac než pätnástim tisíckam detí a mladých ľudí na celom Slovensku. Oznámili to zástupcovia neziskovej organizácie na utorkovej tlačovej konferencii.

Správca Nadácie pre deti Slovenska Ondrej Gallo, ambasádorka Hodiny deťom Helena Krajčiová, projektová manažérka Hodiny deťom Lucia Jakubíková a generálny riaditeľ generálneho partnera Hodiny deťom zdravotnej poisťovne dôvera Martin Kultan pred zástupcami médií prezentovali, že v 18. ročníku Hodiny deťom sa im od 1. júna 2016 do 31. mája 2017 podarilo vo verejnej zbierke vyzbierať až 173 536 eur. Peniaze budú použité na podporu organizácií, ktoré dlhodobo a systematicky pracujú s deťmi a mladými ľuďmi do 30 rokov.

Výnos verejnej zbierky rozdelia organizátori medzi 50 projektov z rozmanitých oblastí, dominuje však zdravotná starostlivosť, sociálne služby, šport a vzdelávanie. Podporu získalo 13 projektov zo stredného Slovenska, 15 projektov z východného a 22 zo západného Slovenska. Okrem toho bude z výnosu zbierky  podporený aj špecifický projekt OZ Mólo GOLD, ktorého cieľom je zvyšovanie povedomia spoločnosti o Goldenharovom syndróme.

„Ide o podporu konkrétnych projektov, ktoré sa zaoberajú podporou detí v komunitách, spoluprácou so školami alebo podporou detí v krízových situáciách. V rámci programu vyznávame spoločné hodnoty, ktoré sa vyznačujú najmä tým, že chceme budovať prostredie, kde sú deti vypočuté, kde majú svoj hlas a v ktorom nie sú iba pasívnymi prijímateľmi pomoci, ale samé sa podieľajú na aktivitách, ktoré sú pre ne realizované,” povedal správca Nadácie pre deti Slovenska Ondrej Gallo.

18 ročníkov s rastúcou tendenciou

„Symbolicky na Deň detí sme odštartovali už devätnásty ročník Hodiny deťom. V tom osemnástom sa nám opäť podarilo vyzbierať viac peňazí ako rok predtým. Za osemnásť rokov sme k dnešnému dňu mohli podporiť už 1753 projektov, ktoré dohromady pomohli viac ako 285-tisíckam detí a mladých ľudí na celom Slovensku. Všetko toto sa môže diať najmä vďaka podpore všetkých darcov, ale aj našich partnerov a aj zástupcov médií. Nemôžem zabudnúť ani na umelcov, ktorí nám pomáhajú bez nároku na honoráre,” povedala projektová manažérka Hodiny deťom Lucia Jakubíková.

V lete sa začnú konkrétne podporené projekty realizovať, jeseň sa bude niesť v znamení kampane a zbierky v uliciach, ktorá prebehne v piatok 10. novembra 2017. „V uliciach sa budú peniaze zbierať už jedenásty rok. Aj táto zbierka má rastúcu tendenciu, vlani sa nám za jediný deň podarilo vyzbierať viac ako 65-tisíc eur. Celý ročník sa potom v decembri uzatvorí televíznou šou na obrazovkách RTVS.”

Projekt, o ktorom nikto nepochybuje

„Hodina deťom je pre mňa absolútne čistá a vždy aj bola. Ak aj oslovujem kolegov do kampane, nikto o tomto projekte nepochybuje. Je podľa mňa až zázrak, že sa to dá,” povedala herečka Helena Krajčiová, ktorá je spoločne s Tomášom Maštalírom ambasádorkou Hodiny deťom.

Tlačovej konferencie sa zúčastnili aj zástupcovia konkrétnych podporených organizácií – Peter Bátory a Ľubica Bátoryová z K-7 Psovodi – záchranári Slovenskej republiky, ktorí sa zaoberajú kanisterapiou a Otília Čechová z neziskovej organizácie Raná starostlivosť, ktorá podporuje rodiny s deťmi so zrakovým a viacnásobným znevýhodnením. Obaja vyjadrili vďaku za podporu, ktorá sa ich projektom dostala.

Môže vás zaujímať

Praženková navrhuje disciplinárne stíhať M. Repákovú