Jednou vetou

Hokejová akadémia má vychovávať špičkových športovcov i „zlatých“ ľudí pre firmy

Hokejová akadémia

foto: TASR

Budovanie hodnôt mladých ľudí a ich rodičov pre prácu a voľný čas a využitie výnimočných prvkov trenčianskeho regiónu boli hlavnými témami štvrtkového seminára Klubu Trenčianskej regionálnej komory Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) s názvom Trenčiansky kraj – kraj športu, podnikania a mládeže.

Zásah NAKA v prípade vraždy Kuciaka v Kolárove pokračuje

Podľa predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslava Bašku seminár úzko súvisel s pilotným projektom Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) a TSK, ktorého výsledkom bude vznik Regionálnej hokejovej akadémie v Trenčíne. SZĽH a TSK v rámci projektu oslovujú aj ďalšie subjekty, ktoré by pomohli rozvoju hokeja, medzi nimi aj SOPK zastrešujúcu podnikateľské subjekty.

„Myslím si, že aj podnikatelia a zamestnanci by radšej svoje deti videli niekde športovať, či už hrať hokej alebo iné športy, ako sa túlať po krčmách a nič nerobiť. Športovci sú potom aj po skončení kariéry viac použiteľní pre podnikateľov – zamestnávateľov, ktorí pôsobia v kraji. Možno aj prispejú na prevádzku športovísk a podporu mládeže. Vieme, že podnikať na Slovensku nie je jednoduché a neočakávame nejaké horibilné sumy,“ skonštatoval Baška.

Ako dodal, projekt má pomôcť aj talentovaným deťom, ktorých rodičia nemajú dostatok prostriedkov na podporu finančne náročného športu, no pri svojom talente môžu v športe veľa dosiahnuť. „Talentovaní žiaci dostanú možnosť pokračovať na Strednej športovej škole v Trenčíne, kde okrem hokeja dostanú aj kvalitné vzdelanie a zdokonalia sa v cudzích jazykoch,“ zdôraznil predseda TSK.

FOTO: Záver vojenského cvičenia v Lešti si užila aj vláda

Podľa predsedu Trenčianskej regionálnej komory SOPK Borisa Paulena pilotný projekt hokejovej akadémie nepomôže ani tak komore, ako jej členom.

„Ako lokálpatriot si želám, aby tu opäť vyrástla zlatá hokejová generácia. Ale ako predsedu komory ma skôr zaujímajú tí, ktorí sa hokejom živiť nebudú. Trpíme tým, že dnešná mladá generácia nemá cieľavedomosť a zmysel pre povinnosti. Šport vychováva práve k týmto vlastnostiam. Ja preto verím, že tí, ktorých hokej živiť nebude, ale absolvujú túto akadémiu, budú vedieť, čo to je ráno vstať a čo to je tvrdo pracovať na dosiahnutie výsledku. A toto budú pre firmy zlatí ľudia,“ priblížil Paulen.

Podľa predsedu komisie Rozvojového centra Hokej Región Trenčín a poradcu prezidenta SZĽH pre stratégiu Richarda Pavlikovského majú SZĽH a SOPK spoločný záujem. „Tak ako my chceme zvýšiť kvalitu hokejistov, tak podnikatelia chcú zvýšiť kvalitu svojich zamestnancov. Ak zapracujeme na tom, ako bude vyzerať výstup zo škôl, budeme spokojní aj my aj oni. Hokej by mohol byť nástroj, ktorý, čo sa výchovy detí týka, ukáže spoločnosti, ako na to,“ zdôraznil Pavlikovský.

Danko bude ďalšie snahy o diskreditáciu riešiť v trestnoprávnej rovine

Myšlienka vzniku Ragionálneho hokejového centra vznikla pred rokom, SZĽH si za partnera pilotného projektu na Slovensku vybral Trenčiansky kraj. K spolupráci sa písomne zaviazali všetky hokejové kluby v Trenčianskom kraji, momentálne vzniká regionálna stratégia hokeja v kraji a rodí sa koncept dlhodobého rozvoja hokeja.

„Za necelý rok sa podarilo urobiť veľmi veľa krokov. Či už je to projektová dokumentácia na vybudovanie samotnej hokejovej akadémie, prípravy na zmenu Športového gymnázia na Strednú športovú školu a som veľmi rád, že sa do toho zapájajú aj mestá, materské a základné školy, cez krajské stredné školy až po vysoké školy, keďže Trenčín je sídlom Centra európskej univerzitnej ligy,“ uzavrel Baška.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky