Hrdinovia sa ukázali. Odkazuje Matovič poslancom, ktorí mu nechali mandát

Igor Matovič

autorská koláž hlavne.sk, Michal Psota

Nezbavili sa ho. Igor Matovič ostáva v parlamente, rozhodli o tom dnes poslanci, ktorým trvalo dva roky, aby rozhodli o návrhu na odobratie mandátu politikovi. Matovič mal prísť o mandát na základe odporúčania Výboru pre nezlučiteľnosť funkcií. Ešte v roku 2016 mal totiž ako poslanec nepozastavenú živnosť, čo je v rozpore so zákonom. A keďže o 3 mesiace neskôr živnosť ešte stále ani po upozornení a pokute zrušená nebola, rozhodol Výbor, že odporúča poslancom NR SR, aby Igora Matoviča zbavili mandátu.

Fico spĺňa podmienky. Parlament vyberá ústavných sudcov. Komu končí funkčné obdobie?

„Nebolo pravdepodobné, že Matovič o poslanecký mandát príde,“ uviedol pre hlavne.sk politológ Ján Baránek. „Bolo by to nezmyselné, zvýšilo by to percentá strane, lebo verejnosť by to vnímala ako krivdu na politikovi. Ten dôvod je slabý na zbavenie poslanca mandátu,“ zdôvodnil Ján Baránek.

Kresák bol podľa Matoviča vedomým spolupracovníkom ŠtB, ten to odmieta

Za odobratie mandátu I. Matoviča hlasovalo len 26 poslancov, proti bolo 54 a 47 sa hlasovania zdržali. Na zbavenie mandátu je potrebných 90 hlasov. Za odobratie mandátu hlasovali poslanci ĽSNS, ďalej nezaradený Peter Marček, zo SNS to boli poslanci Eva Antošová, Karol Farkašovský, Magdaléna Kuciaňová a Stanislav Kmec. Odobratie mandátu podporili aj poslanci Smer-SD: Robert Fico, Miroslav Číž, Ľuboš Blaha, Igor Choma, Jozef Ježík, Jozef Valocký, Vladimír Matejička, Ľubomír Vážny, Maroš Kondrót.

Kompletný výsledok hlasovania o I. Matovičovi nájdete TU.

Dopravné peklo v Bratislave. Prišiel Vallo s dobrým riešením alebo ide len o reklamný trik?

Ešte v stredu Igor Matovič poslancov vyzýval: „Dokonajte svoje dielo. Leziem vám na nervy a ak máte odvahu, dokonajte to.“

Bolo zrejmé, že poslancom sa do toho veľmi nechce. „Máme tu aj iných poslancov, ktorí neuviedli v majetkových priznaniach niektoré veci. Aj títo sa môžu dostať do podobnej situácie ako Igor Matovič,“ upozornil napríklad predseda parlamentu Andrej Danko. V politike si človek podľa neho kolegov nevyberá. „Musíte tu pracovať s každým,“ podotkol.

Dankov záhadný výlet do Prahy. Nikto o ňom nechce hovoriť podrobnosti

To, že poslanci ho o mandát nepripravili a bude naďalej poslancom NR SR Igor Matovič komentoval na sociálnej sieti:

“ „HRDINOVIA“ stiahli chvost a mandát mi nakoniec nezobrali. ZA hlasovalo len 26 kúskov – a vznikol zaujímavý spolok = Fico+Blaha+Fašisti. Gratulujem,“ napísal I. Matovič.

Kde a koľko peňazí vám vrátia za meškanie autobusu?

V celej histórii slovenskej politiky odobrali poslanecký mandát politici iba raz. „Bol to jediný prípad, prípad Františka Gauliedera,“ spomína politológ Ján Baránek. Gaulieder bol od roku 1994 poslancom za HZDS.  Proti politike V. Mečiara, vtedajšieho predsedu strany, sa postavil o dva roky neskôr.

Po Dankovej rigorózke sa stratila najnovšie Matovičova diplomovka

Vzápätí sa objavil list, v ktorom F. Gaulieder uvádza, že sa vzdáva mandátu. On jeho autenticitu poprel. Gauliedera mandátu vtedajší politici napriek tomu zbavili. Neskôr Ústavný súd SR rozhodol, že išlo o protiprávny akt. Európsky súd pre ľudské práva priznal F. Gauliederovi náhradu škody vo výške 30 000 eur.

Niekdajší poslanec F. Gaulieder. Jediný v histórii slovenskej politiky, ktorý prišiel o mandát poslanca.

Neznesiteľný zápach v Ružomberku: Údajný vinník dostal Krištáľové krídlo

„Nie, viac takých prípadov ako Gaulieder nebolo. Skutočne, u Igora Matoviča bola nepozastavená živnosť veľmi slabým dôvodom na zbavenie mandátu,“ konštatuje pre hlavne.sk politológ J. Baránek na margo „kauzy“, ktorú riešil parlament dva roky.

Voľby prezidenta? Čistá lotéria, čakajú nás horúce mesiace

 

 

Môže vás zaujímať

Zomrel komunistický politik a bývalý slovenský premiér Peter Colotka