Jednou vetou

Hrnko: Sankcie znižujú priestor na dialóg, potom začína spor

Koaličný poslanec Anton Hrnko (SNS).

Foto: TASR

Sankcie znižujú priestor na dialóg, potom nasleduje spor. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to vyhlásil predseda výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko (SNS). Reagoval tak aj na snahu Európskej únie (EÚ) sankcionovať Maďarsko a Poľsko za kroky, ktoré podľa Únie ohrozujú jej hodnoty.

Predsedníčka zahraničného parlamentného výboru Katarína Cséfalvayová (Most-Híd) na margo iniciatívy predsedu NR SR Andreja Danka (SNS), aby slovenský parlament vyzval EÚ na zmiernenie postupu voči Maďarsku a Poľsku, uviedla, že je otázne, či vôbec toto uznesenie bude v parlamente prerokované. „Ešte stále je možnosť, aby ho predkladatelia stiahli a bolo by to pre nás aj optimálnou možnosťou,“ uviedla v relácii. Samotný text je však podľa nej relatívne neškodný, bezzubý a vágny.

V Poľsku je situácia taká, že konanie je zahájené a pravdepodobne bude vyriešené čoskoro konsenzom. V Maďarsku naopak konanie ešte zahájené nebolo. Bolo len hlasovanie Európskeho parlamentu. V tejto chvíli akékoľvek uznesenie bez ohľadu na konkrétne formulácie, ktoré by sa v texte nachádzali, by vyzneli ako slovenský protest,“ povedala. Most-Híd je však podľa jej slov stále otvorený rokovaniam v tejto otázke.

Sulík stráca kontrolu v SaS

Hrnko potvrdil, že sa so svojim koaličným partnerom bavia, ako situáciu riešiť. „Rozprávame sa s Mostom-Híd a hľadáme riešenie tak, aby sme mohli vyjadriť, že nesúhlasíme so sankciami. Nie je to len v tomto prípade, ale sú to aj sankcie voči iným štátom. Sankcie znižujú priestor na dialóg a potom začína spor,“ povedal.

Člen výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Milan Krajniak (Sme rodina) je presvedčený, že by Slovensko nemalo podporiť za žiadnych okolností akékoľvek sankcie voči Poľsku a Maďarsku. „Naopak Slovensko sa má snažiť budovať a posilňovať spoluprácu krajín V4 plus Rakúska, Slovinska a Chorvátska. Sú to totiž štáty a národy, ktoré sú nám mentálne blízke. Keď spolupracujeme, vieme zvrátiť a prevážiť aj rozhodnutie veľkých krajín EÚ,“ povedal v relácii. Sankcionovať Poľsko a Maďarsko vníma ako pokus západoeurópskych krajín rozdeliť V4 na dve časti.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky