Hygienici varujú pred nebezpečnými výrobkami na telo

Opaľovanie, ilustračný obrázok

foto: Pixabay.com

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR varuje pred nebezpečným telovým krémom a telovými mliekami, ktoré sa môžu vyskytovať aj na Slovensku. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚVZ Jozefína Kaššová. Do rýchleho výstražného systému Rapex výrobky nahlásili kontrolné orgány v Írsku a vo Fínsku.

FOTO: Takto nás začalo vyzliekať leto 2018

Prvým potenciálne nebezpečným výrobkom je telový krém Active Herbal Balm od značky Biotanicus. Výrobcom je Maxbrands Marketing z Holandska. Predáva sa v bielom tégliku so zeleným uzáverom. Ďalšími sú telové mlieka Very Moisturising Body Milk a Very Clearing Body Milk od HT26 Paris. Vyrába ich francúzska firma so sídlom v Paríži Laboratoires HT26 a predávajú sa v bielych fľaškách s červeným popisom.

Čítajte viac: Trochu lenivá, ale na leto chytľavá hudobná novinka!

Vo všetkých uvedených výrobkoch sa nachádza zmes konzervačných látok Methylisothiazolinone a Methylchloroisothiazolinone, čo je v rozpore so zoznamom konzervačných látok povolených v kozmetických výrobkoch. Zmes je povolené používať len pri zmývateľných výrobkoch a u citlivých osôb môže spôsobiť alergickú reakciu.

V telových mliekach od HT26 Paris sa navyše nachádza látka Isobutylparaben, ktorá podľa predpisov nesmie byť zložkou kozmetických výrobkov.

Môže vás zaujímať

Za slušné Slovensko odmieta ataky aj zastrašovanie zo strany štátu