Jednou vetou

Inaugurácia Čaputovej: Kto z neúspešných kandidátov príde a kto bude slávnosť ignorovať?

Zuzana Čaputová zloží prezidentský sľub 15. júna

autorská koláž hlavne.sk, Facebook ZČ

Inaugurácia prezidentky Zuzany Čaputovej vzbudzuje väčší záujem než býva zvykom! Predseda NR SR totiž poslal pozvánky aj jej protikandidátom, z ktorých niektorí sú podľa verejnej mienky veľmi kontroverzní ako hostia a nemajú tam čo hľadať. Hlavne.sk zistilo, kto na inauguráciu príde a kto nie. Koho najviac budúca prezidentka v súvislosti s pozvaním potešila a koho sa nepríjemne dotkla?

Prieskum Markízy ukázal, ako si to vedia ľudia predstaviť. SMER bez Fica?

Najväčší rozruch je okolo pozvánok pre Čaputovej exkonkurentov Štefana Harabina a Martina Daňa. „Doteraz tu taká tradícia nebola, ale beriem to na vedomie. Treba sa baviť o skutočných problémoch krajiny,“ reagovala Zuzana Čaputová na fakt, že predseda NR SR Andrej Danko poslal pozvánky aj jej protikandidátom.

Podľa hovorcu predsedu parlamentu to nie je pravda a vždy boli pozývaní aj neúspešní prezidentskí kandidáti „od pána prezidenta Schustera po pána prezidenta Gašparoviča“.  Bývalá šéfka protokolu Katarína Diková Strýčková dopĺňa, že Kancelária predsedu NR SR zabezpečuje len časť týkajúcu sa slávnosti v NR SR a druhú časť inaugurácie – v Redute – už má v agende Kancelária prezidenta SR. Zoznam hostí tejto slávnosti organizujú v spolupráci s novozvolenou prezidentkou.

Pellegrini je pripravený radiť Čaputovej, ak by mala záujem

Štefan Harabin sa pri otázke, čo príde, rozhorčuje nad tým ako by mohol. „Namietol som na Ústavnom súde neplatnosť volieb. Je v záujme pani Čaputovej, aby inauguráciu oddialila do rozhodnutia súdu. Ak sme sa nezhodli na otázke kresťanstva, rodiny či prílevu emigrantov, v otázke že chceme právny štát sme mali predsa rovnaký postoj,“ hovorí Š. Harabin s tým, že je teda jasné, že inauguráciu bojkotuje.

Neúspešný a kontroverzný Martin Daňo naopak, verejne ďakuje predsedovi NR SR Andrejovi Dankovi, že ho pozval. Považuje to za normálne a dokonca si zoberie na inauguráciu novej hlavy štátu aj svoju kameru, ktorá je preňho typická. „Kamera nemá hlaveň. Kamera nemá náboje. Kamera iba natočí to, čo vidí,“ reaguje M. Daňo na otázku či mu na slávnostnom podujatí bude robiť spoločnosť jeho kamera.

Nový náhradník za Číža? Marek Mitterpák je pripravený, ak povie Varga nie

 

Martin Daňo – pozvaný hosť s najkontroverznejšími reakciami spolupozvaných. | foto: facebook M.Daňa

 

Proti prítomnosti M. Daňa na inaugurácii sa najnovšie postavil Most-Híd Bélu Bugára. „Osoba, ktorá sa v minulosti vyhrážala novinárom aj politikom, ktorá sociálne siete zaplavuje svojimi konšpiračnými teóriami a bludmi, by nemala byť poctená účasťou na takom slávnostnom akte,“ píše sa v stanovisku Most-Híd Bélu Bugára, ktorý bol, mimochodom, tiež, protikandidátom Zuzany Čaputovej. „Áno, pán Bugár sa inaugurácie zúčastní,“ uviedla hovorkyňa Bélu Bugára, či sa politik zúčastní na inaugurácii.

Protokolistka Čaputovej: Toto musíte vylepšiť, pani prezidentka!

Kritiku smerom k inaugurácii vyslovil aj prezidentský kandidát Eduard Chmelár, ktorý v sobotu na slávnostnú udalosť nepríde, hoci účasť považoval za slušnosť.

PREČO SA NEZÚČASTNÍM NA INAUGURÁCII NOVEJ HLAVY ŠTÁTUPredseda Národnej rady Slovenskej republiky ma oficiálne pozval…

Uverejnil používateľ Eduard Chmelár Nedeľa 2. júna 2019

„Novozvolená prezidentka dala najavo, že jej je nemilé, že kancelária predsedu parlamentu pozvala aj „neúspešných kandidátov“. Argumentovala tým, že „doteraz tu taká tradícia nebola, ale beriem to na vedomie“. Mrzí ma, že to vníma takto, ja na jej mieste by som svojich súperov na takejto udalosti privítal veľmi rád. Aj v tomto je medzi nami zásadný rozdiel,“ napísal Eduard Chmelár na sociálnu sieť.

Na inauguráciu určite príde protikandidát Zuzany Čaputovej Juraj Zábojník. „Dostal som pozvánku, slušnosť, isteže je, zúčastniť sa a tak sa zúčastním,“ uviedol J. Zábojník pre hlavne.sk.

Naopak, svoju účasť zrušila napriek pozvaniu Bohumila Tauchmannová. „Žiaľ, sme na dovolenke v zahraničí v tomto termíne, ale pozvánka na túto slávnostnú udalosť ma, isteže, teší,“ uviedla pre hlavne.sk Tauchmannová, ktorá skončila v prvom kole prezidentských volieb s výsledkom 0,16% hlasov.

Dajte mi čas, odkazuje Juraj Šeliga, ktorý končí v Slušnom Slovensku a ide do politiky

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky