Jednou vetou

INEKO: Pozrite si rebríček kvality nemocníc

Rebríček, ktorý hodnotí kvalitu nemocníc nájdete nižšie

Ilustračné foto: TASR

Už štvrtý rok hodnotil Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) nemocnice. Zo štátnych univerzitných a fakultných nemocníc najlepšie obstála Banská Bystrica. Zo všeobecných nemocníc je to Ľubovnianska nemocnica. Ktorá nemocnica je na tom najhoršie? Pozrite si nižšie rebríček nemocníc.

INEKO hodnotil za obdobie 2014 – 2017 nemocnice podľa vybraných ukazovateľov.  Bola medzi nimi spokojnosť pacientov, kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti, náročnosť diagnóz, hospodárenie a transparentnosť.

Najlepšie ocenená bola za rok 2018 v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc  Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica, druhé miesto získala Univerzitná nemocnica v Martine, a tretie obsadila Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku. Naopak najhoršie na tom je Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach, a predposledné miesto získala Univerzitná nemocnica v Bratislave.

Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici dosiahla ako jediná z veľkých štátnych zariadení nadpriemerné bodové hodnotenie v každej z piatich hlavných oblastí sledovaných ukazovateľov. Medzi jej silné stránky patrí spokojnosť pacientov. Naopak Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach má najmenej až podpriemerne spokojných pacientov.

Kategória: štátne univerzitné a fakultné nemocnice, zdroj: INEKO | Foto: INEKO

 

V kategórii všeobecných nemocníc nespoznala ocenenie Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach, o priečku lepšie na tom je Nemocnica s poliklinikou, Revúca. Naopak, najlepšie z kategórie na tom je Ľubovnianska nemocnica, druhé miesto získala Nemocnica Košice-Šaca, a. s. 1. súkromná nemocnica., a tretie miesto medzi najlepšími obsadila Nemocnica Poprad, a. s.

Kategória: všeobecné nemocnice, zdroj: INEKO | Foto: INEKO

 

INEKO porovnávalo nemocnice v rámci dvoch kategórií (štátne univerzitné a fakultné nemocnice a všeobecné nemocnice) na základe hodnôt 15 ukazovateľov v piatich hlavných oblastiach:

Oblasť ukazovateľov, zdroj: INEKO | Foto: INEKO

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky