Informácie z letáka sú pravdivé, reakcie MPSR sú neopodstatnené, tvrdí Halgašová

Tímlíderka opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová

foto: TASR

Distribúcia informačných letákov súvisiacich s uplatňovaním novely zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov spolu so vzorom tlačiva je reakciou na nedostatočnú informačnú aktivitu zo strany Ministerstva pôdohospodárstva SR. TASR o tom v pondelok v reakcii na tlačovú besedu štátneho tajomníka rezortu Gábora Csicsaia (Most-Híd) informovala tímlíderka opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová.

Podľa nej dostali reakcie od občanov, ktorí sa obávali o možnosť užívania náhradných pozemkov. „Preto sme pristúpili k rozširovaniu povedomia o tejto téme,“ uviedla s tým, že informácie v letáku sú pravdivé, vychádzajú z príslušného zákona a z tlačovej besedy ministerstva pôdohospodárstva.

Na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám získali vzor Návrhu na začatie konania o vydaní rozhodnutia o vzniku podnájomného vzťahu k doterajšiemu náhradnému pozemku v prospech vlastníka podľa zákona 504/2003 Z.z., priblížila.

Letáky distribuované na južnom Slovensku sú kampaňou proti Mostu-Híd, tvrdí Csicsai

Reakcie ministerstva na letáky považujeme za neopodstatnené a pre občanov mätúce, konštatovala a vyzvala občanov, aby žiadosť vyplnili a podali na príslušný okresný úrad.

Leták do maďarského jazyka je podľa nej preložený odborne a vecný obsah, ako aj dôležité informácie, sú totožné v slovenskej aj maďarskej verzii. „To, že v maďarčine sa spomínajú voľby roku 2020, nesúvisí s témou a nijako ju neovplyvňuje, keďže termín parlamentných volieb je všeobecne známy,“ uzavrela Halgašová.

Štátny tajomník G. Csicsai (Most-Híd) pred médiami uviedol, že letáky o náhradných pozemkoch obsahujú polopravdy, miestami lži, respektíve vety vytrhnuté z kontextu v súvislosti s uplatňovaním novely zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov. Podľa neho sa slovenská a maďarská verzia letákov nezhodujú v najdôležitejších častiach. V slovenskej verzii sa nespomínajú voľby, v maďarskej verzii je upozornenie na voľby v roku 2020.

Môže vás zaujímať

Kalavská sa rozhodla, podá demisiu