Iniciatíva Harabin na hrad zbiera podpisy za prezidentskú kandidatúru

Štefan Harabin

foto: TASR

Do zápasu o funkciu prezidenta SR by sa mohol zapojiť ako občiansky kandidát aj sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin. Oznámili to v štvrtok predstavitelia petičnej iniciatívy s názvom "Harabin na Hrad", ktorí zbierajú podpisy potrebné pre jeho kandidatúru.

Podľa člena iniciatívy a bývalého predsedu Matice Slovenskej Mariána Tkáča už majú zozbieraných niekoľko sto podpisov. „Chcel by som vyzvať verejnosť, aby si všimla, že Štefan Harabin má našu podporu a budeme robiť všetko preto, aby mal dostatočný počet podpisov. Chcel by som vyzvať aj Štefana Harabina, aby do zápasu o skutočne lepšie Slovensko nastúpil a aby prijal kandidatúru na prezidenta Slovenskej republiky,“ uviedol Tkáč na tlačovej konferencii v Dome novinárov.

Tkáč vysvetlil, že má potvrdený predbežný záujem Harabina, ktorý je jeho rodinným priateľom. Iniciatíva vo štvrtok spustila webovú stránku Harabin na hrad, kde vyzýva verejnosť, aby sa pridala a podporila kandidatúru. Zároveň zverejnila číslo účtu, kde môžu podporovatelia posielať príspevky na volebnú kampaň sudcu. Doterajšie aktivity podľa Tkáča financovali členovia iniciatívy z vlastných prostriedkov.

Bývalý šéf Matice a bývalý viceguvernér Národnej banky Slovenska tiež navrhol logo Harabinovej kampane s ústredným motívom, ktorým je trikolórou zaplnené písmeno H, symbolizujúce priezvisko sudcu a tiež Bratislavský hrad, kde však hlava štátu v skutočnosti nesídli. Podľa Tkáča však v tomto prípade využili zhodu začiatočných písmen oboch slov.

Sudca Najvyššieho súdu SR v politickom zápase

Slovensko podľa Tkáča potrebuje prezidenta, ktorý bude presadzovať a ctiť tradičné hodnoty, ktoré sa dajú vyjadriť piatimi slovami: Boh, vlasť, rodina, práca a česť. Tiež prezidenta, ktorý ovláda aspoň základy práva a vie, že ak sú zákony v rozpore s ústavou, majú sa poslať na Ústavný súd a majú sa zmeniť. „Potrebujeme prezidenta, ktorý je priamočiary, energický, bezúhonný, odvážny, morálny človek, za ktorým nie sú žiadne kauzy, ktorý je nezávislý na politických stranách a podnikateľských skupinách,“ vysvetlil Tkáč, že práve preto vznikla petičná iniciatíva, aby kandidát nemusel byť závislý na 15 hlasoch poslancov.

Na otázku, či je vhodné aby sa politického zápasu o post hlavy štátu zúčastňoval sudca Najvyššieho súdu SR vo výkone funkcie Tkáč odpovedal, že Harabin sa bude musieť v prípade prijatia kandidatúry s touto otázkou vysporiadať. Na otázku, či je bývalý minister spravodlivosti, predseda Najvyššieho súdu SR a Súdnej rady vhodnou osobnosťou, ktorá dokáže z pozície prezidenta spájať spoločnosť Tkáč pripustil, že bude úlohou ich výboru, aby s Harabinom diskutovali o spôsobe jeho boja za práva obyvateľov štátu. Problematický pritom môže byť podľa Tkáča nie obsah, ale forma tohto boja.

Prezidentské voľby budú v roku 2019. Prezident SR Andrej Kiska zatiaľ nepovedal, či sa pokúsi post obhájiť. Množia sa informácie, že už kandidovať nebude. Politické strany začínajú rozmýšľať, koho do boja postavia. V SaS sa podľa Denníka N spomína slovenský vedec Robert Mistrík. KDH uvažuje o riaditeľovi Dobrej noviny Mariánovi Čaučíkovi či europoslancovi Miroslavovi Mikolášikovi (KDH). Kandidatúru ako občiansky kandidát oznámil vlani Radovan Znášik a vo februári tohto roka bezpečnostný analytik, bývalý šéf slovenských policajných ochrankárov a podnikateľ Juraj Zábojník.

Môže vás zaujímať

Školský zákon zakazuje diskrimináciu a obzvlášť segregáciu,tvrdí rezort školstva