Jednou vetou

Inšpekcia MV sa zaoberá trestným oznámením pre výpoveď T. Gašpara k lustrovaniu

Tibor Gašpar

zdroj: TASR

Únikom informácií z vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa naďalej zaoberá Úrad inšpekčnej služby Ministerstva vnútra (MV) SR. Rovnako rieši aj trestné oznámenie v súvislosti s výpoveďou bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara o lustrácii niekoľkých novinárov.

Marian K. a Tomáš Sz. boli obvinení z nelegálneho ozbrojovania

„Únikom informácií sa úrad inšpekcie MV SR intenzívne zaoberá a vykonáva všetky potrebné úkony s cieľom objasnenia. V súčasnosti však v tejto súvislosti nie je možné poskytnúť bližšie informácie,“ uviedol tlačový odbor rezortu vnútra.

SaS v stredu informovala, že Krajská prokuratúra v Bratislave už odovzdala trestné oznámenie poslanca Národnej rady (NR) SR Jozefa Rajtára (SaS) inšpekcii MV. Oznámenie sa týka lustrácie novinárov a výrokov Tibora Gašpara.

„Ide o potenciálne trestné činy krivej prísahy, krivej výpovede a takisto zneužitia právomocí verejného činiteľa. Pevne verím, že policajná inšpekcia túto vážnu vec objektívne a spravodlivo prešetrí a nič nezametie pod koberec,“ povedal Rajtár.

„Predmetné trestné oznámenie úrad inšpekcie MV SR prijal a zaoberá sa ním,“ doplnil v tejto súvislosti rezort vnútra. Gašpar začiatkom marca vypovedal v Národnej kriminálnej agentúre.

Marian Kočner je obvinený z vraždy Kuciaka

Predmetom výsluchu mali byť tvrdenia šéfa finančnej spravodajskej jednotky a bývalého riaditeľa odboru podpory riadenia Pavla Vorobjova, že v roku 2017 mal dať pokyn na lustrovanie Kuciaka. Vo svojej výpovedi označil Vorobjovove tvrdenia za nepravdivé. Podľa Gašpara lustrácia súvisela s kauzou Rybanič.

Rajtár následne podal trestné oznámenie s odôvodnením, že Gašpar alebo Vorobjov pravdepodobne pri výpovediach zavádzali o lustrovaní novinárov. Tvrdí, že vo výpovedi Gašpara nesedia dátumy, pretože vyšetrovanie kauzy Rybanič sa skončilo skôr, ako došlo k lustráciám.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky