Jednou vetou

Ja som si efektívne riadenie štátu predstavoval úplne ináč, keď som išiel z praxe do politiky, vyhlásil Danko

Na snímke predseda strany SNS Andrej Danko.

Foto: archívne, TASR

Predseda SNS Andrej Danko nevie, ako sa vyvinie situácia v koalícii, je však podľa neho dôležité, aby sa medzi koaličných partnerov vrátila elementárna úcta. Danko to uviedol po utorkovom zasadnutí predsedníctva strany.

„Predsedníctvo SNS prerokovalo dnešnú situáciu, ja nie som veštec, čo bude ďalej, ale myslím si, že je dôležité, aby sa vrátila medzi koaličných partnerov elementárna úcta,“ uviedol Danko novinárom predtým, ako sa vydal na rokovanie koaličnej rady.

Tú zvolal premiér Robert Fico (Smer-SD) potom, ako predseda SNS v pondelok (7.8.) vypovedal koaličnú zmluvu.

Určiť priority v sociálnej oblasti

Podľa Danka je dôležité, aby si koaliční partneri určili priority, najmä v sociálnej oblasti. „Aby to nebola vláda len pre vládnutie, ale aby sme konečne začali riešiť problémy efektívne, nie aby sme bojovali o financie pre jednotlivé rezorty na výstavby diaľnic a na ďalšie veci, pretože ja som si efektívne riadenie štátu predstavoval úplne ináč, keď som išiel z praxe do politiky,“ vysvetlil.

Koaličná zmluva potrebuje revíziu

Predseda SNS je presvedčený, že bez „absolútnej“ revízie koaličnej zmluvy nemôže koalícia ďalej fungovať. „V každom prípade si myslím, že je veľmi dôležité, aby si ľudia dokázali svoje problémy vydiskutovať a ja som zvolil tento spôsob hlavne preto, že si myslím, že bez absolútnej revízie koaličnej zmluvy nie je možné fungovať, pretože tu vznikajú rôzne situácie, ktoré koaličná zmluva ani nepozná,“ dodal.

Vypovedanie koaličnej zmluvy Danko oznámil v pondelok listom cez médiá. Premiér Fico v reakcii na tento krok zvolal nadnes rokovanie koaličných partnerov. Koaličná rada rokuje od 10 00 h vo vládnom hoteli na Bôriku. Krok koaličného partnera označil Fico za „absurdný“, nevnáša podľa neho do spoločnosti pokoj a stabilitu.

Môže vás zaujímať

RTVS sa ohradzuje voči Čekovského vyhláseniam o predraženej výrobe