Jankovská nebude kandidovať do Súdnej rady, z ministerstva neodchádza

Lucia Žitňanská

foto: TASR

Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská (nom. Smeru-SD) nebude kandidovať za členku Súdnej rady SR. Svoj súhlas s kandidatúrou stiahla, oznámila to navrhovateľovi Róbertovi Madejovi (Smer-SD), ktorý jej rozhodnutie berie ako ústretový krok.

Jankovská zároveň odmietla špekulácie o jej možnom odchode z funkcie štátnej tajomníčky a tiež, že by mala konflikt s ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou (Most-Híd). Tá Jankovskej nomináciu odmietala a spomínala sa aj možnosť jej demisie, ak by štátna tajomníčka do súdnej rady prešla.

„Pani Monika Jankovská mi oznámila, že vzala späť svoj súhlas s kandidatúrou. Ja si jej rozhodnutie veľmi vážim preto, lebo má za cieľ upokojiť situáciu a možno je to aj obrovský prejav ústretovosti, aby sme mohli fungovať ďalej,“ uviedol predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Madej, podľa ktorého sa téma voľby člena Súdnej rady a Jankovskej nominácie neprimerane politizuje.

Splnila všetky podmienky

Politizáciu uviedla ako dôvod svojho rozhodnutia aj Jankovská. „Dôvod bol ten, že posledné týždne je veľká politizácia okolo mojej kandidatúry, čo považujem za veľmi vážny rozpor s mojou doterajšou profesionálnou pôsobnosťou,“ vyhlásila.

Jankovská si nemyslí, že jej kandidatúra bola v rozpore so zákonom. „Splnila som všetky podmienky,“ povedala. Rovnako nevidí rozpor s programovým vyhlásením vlády, ktoré hovorí, že v Súdnej rade by nemali sedieť sudcovia. Jankovská si naopak myslí, že by bolo dobré prepojenie medzi výkonnou mocou, teda tým, že je štátna tajomníčka, a tým, že by bola členkou súdnej rady.

Odmieta konflikt s ministerkou spravodlivosti

V súvislosti s tým, že je sudkyňa uviedla, že výkon funkcie sudcu má prerušený. „Funkciu sudcu nevykonávam, mám ju prerušenú, takže nie som sudca,“ vyhlásila. S ministerskou Žitňanskou si názorový rozdiel podľa jej slov vysvetlili. „Pani ministerka mi výhrady povedala, nevyjadrila sa v tom čase, že by odišla z funkcie ministerky spravodlivosti. Vydiskutovali sme si to, je to jej názor, nemusíme mať všetci rovnaký názor,“ poznamenala.

Jankovská odmieta, že by mala konflikt s ministerkou Žitňanskou. „Nemám žiadny osobný konflikt s pani ministerkou, pracujeme normálne. To, že nemáme na niektoré veci rovnaký názor neznamená, že sa na ministerstve bijeme. Pracujeme normálne,“ zdôraznila s tým, že funkcie štátnej tajomníčky sa nevzdáva.

Poslanci voľbu pre nedohodu koalície v otázke Jankovskej nominácie niekoľkokrát presúvali. Žitňanská trvala na tom, že v Súdnej rade nemajú sedieť politici ani sudcovia. Jankovská je sudkyňa s pozastaveným výkonom funkcie a v parlamentných voľbách kandidovala za Smer-SD. Žitňanská sa pri svojom postoji odvoláva na programové vyhlásenie vlády, ktoré o tom hovorí. Minister kultúry Marek Maďarič jej dal za pravdu.

Most-Híd sa postavil za Žitňanskú

Za Žitňanskú sa jednoznačne postavil cez víkend Most-Híd. Vyhlásil, že Jankovskú nepodporí a ak ju koalícia zvolí s pomocou opozície, bude to považovať za zásadné porušenie koaličnej zmluvy. Žitňanská bude presadzovať v súdnej rade nesudcov.

Okrem Jankovskej kandiduje do Súdnej rady aj advokát Allan Böhm. Navrhol ho opozičný poslanec Ondrej Dostál (SaS). Madej nechce špekulovať, či ho plénum zvolí. V koalícii si podľa jeho slov ešte postup pri voľbe prediskutujú.

Môže vás zaujímať

NAKA zadržala neúspešného kandidáta na prezidenta Daňa a aktivistu Vaského