Jednou vetou

Jankovská sa vzdala funkcie štátnej tajomníčky

Marián Kočner bol podla správ z aplikácie Threema v kontakte s Monikou Jankovskou

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Monika Jankovská (Smer-SD) končí vo funkcii štátnej tajomníčky na ministerstve spravodlivosti. Oznámila to na utorkovej tlačovej konferencii. Avizovala, že chce ďalej pôsobiť ako sudkyňa.

aktualizované: 15:27

Nevidí dôvod, prečo by nemohla pôsobiť v talári. Či zas bude zas kandidovať v parlamentných voľbách za Smer-SD, nepovedala, považuje to za predčasné. Do odchodu ju podľa jej slov nikto netlačil.

Pellegrini nemusí čeliť odvolávaniu, ak Jankovská odstúpi, naznačil Galko

Ozrejmila, že funkcie štátnej tajomníčky sa vzdáva pod tlakom, ktorý sa dotýka jej rodiny. „Mediálno-politický cirkus sa hlboko dotýka mojej rodiny, synov, matky, ktorí absolútne nemajú nič spoločné s politikou,“ skonštatovala. Tvrdí, že je mediálne lynčovaná. „Chceli ste moju verejnú popravu, aj prostredníctvom nepodložených informácii aj mediálneho lynču, tak ju tu máte,“ odkázala novinárom. Skonštatovala, že keby nebol na jej rodinu vyvíjaný tlak, vo funkcii by ostala.

Národná kriminálna agentúra vykonala u Jankovskej zaisťovacie úkony, odovzdala mobilný telefón. Podľa medializovaných informácií mala Jankovská údajne intenzívne komunikovať s Marianom K. Jankovská akékoľvek kontakty s ním v utorok opätovne odmietla. Marian K. je obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zavraždili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Obžalovaný je tiež v prípade kauzy zmeniek TV Markíza.

Podozrenia okolo Jankovskej treba vysvetliť a vyvrátiť, povedal Pellegrini

„Kde je garancia, že s týmto mobilom nebolo manipulované, či už samotným Petrom Tóthom alebo inými osobami, ktorým bol mobilný telefón daný k dispozícii,“ reagovala Jankovská na margo zaistenej komunikácie z aplikácie Threema. Nekonkretizovala, či bol mobil, ktorý odovzdala, nový. Threemu podľa svojich slov používa. Zásah voči nej označila za politicky motivovaný.

Jankovská tiež tvrdí, že bola do jej kancelárie doručená obálka s troma rôznymi verziami komunikácie. „Komunikácia prebiehala medzi mne neznámymi osobami. Niekto alebo niektorí disponujú viacerými verziami komunikácie Mariana K. Táto komunikácia bola plná vulgarizmov, znevažujúcich prezývok,“ pokračovala. Dodala, že v komunikácii boli spomínaní viacerí sudcovia, advokáti a je tam množstvo spoločenských a politických konšpirácii.

Zotrvanie Jankovskej vo funkcii považuje Čaputová za neobhájiteľné

Jankovskej koniec žiadala opozícia, ktorá chce pre ňu aj v piatok (6. 9.) na mimoriadnej schôdzi parlamentu odvolávať premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD). Šéf kabinetu opakovane vyhlásil, že pokiaľ by sa potvrdili podozrenia týkajúce sa Jankovskej, požiadal by ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) o návrh na jej odvolanie. Zotrvanie vo funkcii kritizovala aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Môže vás zaujímať

Pre kauzu Dobytkár NAKA zasahovala v Bonule