Jednou vetou

Jankovská spáchala atentát na spravodlivosť na Slovensku, tvrdí Matovič

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič

Foto: Michal Psota

Ak osoba, ktorá mala kontakty s podozrivým z vraždy novinára Jána Kuciaka až do jeho zadržania, ostane vo funkcii štátnej tajomníčky Ministerstva spravodlivosti (MS) SR, nie sme právny štát. V nedeľu to povedal predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič v súvislosti s údajnou komunikáciou tajomníčky rezortu spravodlivosti Moniky Jankovskej s podnikateľom Marianom Kočnerom. Opätovne vyzval premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) na jej odvolanie.

„Jankovská celému Slovensku tvrdila, že Mariana Kočnera nepozná a nie je s ním v kontakte. V skutočnosti si s ním až do jeho zadržania písala viac ako 1000 správ,“ zdôraznil Matovič. Tvrdí, že údajné správy Jankovskej s Kočnerom sú dôkazom prepojenia Smeru-SD s vraždou novinára. Dodal, že v súčasnosti by mala celá opozícia stáť pred ministerstvom a apelovať na jej odvolanie.

Premiér bude rýchlo a jasne konať, pokiaľ sa preukážu podozrenia o Jankovskej

„Monika Jankovská spáchala atentát na spravodlivosť na Slovensku,“ podotkol s tým, že premiér a minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) sú spolupáchateľmi tohto atentátu. Ak na jej odvolanie premiér potrebuje legislatívne zmeny, ponúkol vláde súčinnosť.

Matovič opätovne avizoval celodenný protest pred budovou rezortu spravodlivosti v prípade, ak minister a premiér Jankovskú neodvolajú do nedele do polnoci. Protest by sa mal podľa jeho slov konať v pondelok (26. 8.) od 9.00 h ráno.

Gál: Jankovskú odvolám, ak polícia potvrdí jej väzby na Kočnera

Pellegrini v sobotu (25. 8.) povedal, že v prípade Jankovskej bude konať, ak sa podozrenia potvrdia. Gál podľa svojich slov okamžite po potvrdení väzieb na Kočnera podá návrh na jej odvolanie. V prípade ak by strana Smer-SD, ktorá ju do funkcie nominovala, trvala na jej zotrvaní v pozícii, zváži Gál podľa svojich slov zotrvanie vo funkcii ministra.

Polícia vykonala vo štvrtok (22. 8.) zaisťovacie úkony v trestnej veci týkajúcej sa korupčnej trestnej činnosti a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Národná kriminálna agentúra zasahovala v súvislosti so zaistenými správami, ktoré nešpecifikovala. Jankovská polícii odovzdala mobilný telefón, zaisťovacie úkony sa mali týkať aj sudcov okresných a krajských súdov.

ÚŠP vyšetruje trestnú činnosť predstaviteľov štátu a justície

Meno štátnej tajomníčky sa malo objaviť v údajnej komunikácii podnikateľa Kočner, ktorý je obvinený v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka.

Môže vás zaujímať

RTVS sa ohradzuje voči Čekovského vyhláseniam o predraženej výrobe