Jar už klope na dvere: Koniec chrípkového obdobia?

Ilustračné foto

fotokoláž: hlavné.sk

Ani sa nenazdáme a už o pár dní tu máme jar, no ešte pred mesiacom väčšina z nás trávila chladné dni pod perinou so zvýšenou teplotou a čajom. Kvôli chrípkovej epidémii sa zatvárali školy po celom Slovensku a plné čakárne u lekárov boli bežná záležitosť. Ako to vyzerá s týmto vírusovým ochorením dnes?

Už čoskoro sa môžeme tešiť na príjemné jarné počasie, ktoré vystrieda to striedavé, čo Slováci zažívajú posledné týždne. Pred mesiacom hlásilo mnoho lekárov výnimočný chrípkový stav, ktorý nás riadne potrápil. Tešiť sa mohli niektoré deti, pretože mnoho škôl po celom Slovensku zavrelo svoje brány, za čo mohla práve chrípková epidémia.

V Európe boli dokonca zaznamenané prípady úmrtia na vírusové ochorenie ,,austrálska chrípka“, ktorá si vyžiadala cez  100 ľudských, životov. Našťastie Slovensko až takémuto závažnému stavu čeliť našťastie nemuselo, no aj bežná chrípka, ktorá sa na našom území vyskytuje vie poriadne strpčiť život.

Ako sme na tom dnes?

Úrad verejného zdravotníctva SR informoval o poklese chorobnosti až 15,6 %, čo je veľmi pozitívna správa. Lekári zaznamenali  83 723 akútnych respiračných ochorení (ARO), pričom najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Bratislavskom a najnižšia v Banskobystrickom kraji. Podľa informácií najviac ľudí, ktorých postihla choroba bola vo veku od 0 do 5 rokov.

Z respiračných ochorení bolo 14 233 chrípkových a jej podobným, čo tvorí z celkového počtu ARO ochorení 17% .  Vyzerá to teda tak, že s príchodom jari nás chrípka opúšťa.

Takto pred mesiacom sme sa pýtali samotného ministra zdravotníctva, ako je na tom s prevenciou on sám. Pozrite si, čo povedal pre hlavné.sk Tomáš Drucker:

Môže vás zaujímať

O podmienkach štúdia vo V. Británii po brexite sa žiaci dozvedia na StudyFeste