Jednou vetou

Jarjabek sníva o obnovení amfiteátra na Devíne, kauzy Pašku boli len bubliny

Dušan Jarjabek

Foto: TASR

Predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek (Smer-SD) nepovažoval za správne uchádzať sa v aktuálnej politickej situácii o post ministra kultúry. Ak by ale mal povedať svoj sen o veľkom projekte s podporou rezortu, bola by to podľa neho obnova roky spustnutého amfiteátra na sútoku Dunaja a Moravy na Devíne. „Ja som ten amfiteáter zažil ako malý chlapec. Videl som na sútoku dvoch riek so zapadajúcim slnkom prvýkrát Suchoňovho Svätopluka. Úžasného Svätopluka. Tam sa zmestilo 60 – 70.000 ľudí. Chýba to Slovensku, chýba to Bratislave,“ povedal Jarjabek v diskusii na TABLET.TV.

Za predpokladu určitých legislatívnych zmien by podľa neho mohlo ministerstvo kultúry výraznejšie finančne podporiť napríklad aj umelecké vysoké školy. „Tieto školy robia istú verejnú činnosť a robia ju zo svojich prostriedkov. Ministerstvo kultúry (MK) SR by malo prispieť istou časťou na divadlá, výstavy a koncerty. A mali by sa konečne pohnúť aj platy v kultúre,“ poznamenal.

Osobne podporuje financovanie verejnoprávnych médií kombináciou príjmov z koncesionárskych poplatkov a podporou zo štátneho rozpočtu. Úplné zrušenie koncesionárskych poplatkov by podľa neho viedlo k zmene verejnoprávnych médií na štátne. Diskusiu o legislatívnych zmenách v zákone o RTVS však pripúšťa. „My sme mali v pláne urobiť revíziu zákona, ktorý sme náročky štyri roky nechali v tom znení, ako ho navrhol Daniel Krajcer. Sú veci, na ktoré sa treba pozrieť a vyhodnotiť ich. Tak isto ohľadom Tlačového zákona,“ povedal Jarjabek. Nebráni sa ani diskusii o kvótach na slovenskú hudbu v rádiách, osobne si však myslí, že sa toto zákonné opatrenie osvedčilo a v éteri pribudlo viac slovenskej hudby, nielen populárnej, ale napríklad aj vážnej hudby.

Novým ministrom kultúry byť nechcel

Priznal, že po odstúpení Mareka Maďariča z postu ministra kultúry s ním predseda poslaneckého klubu Smeru-SD Martin Glváč hovoril aj o možnosti kandidovať na tento post. Podľa Jarjabka však bolo vhodnejšie osloviť človeka, ktorý nemá dlhoročnú históriu pôsobenia vo veľkej politike. „Ja nie som politicky zamazaný, ale počmáraný som, mám politickú históriu,“ povedal. „Takýto post ministra určite nie je za odmenu,“ dodal.

Nová ministerka Ľubica Laššáková (Smer-SD) si podľa neho určite zaslúži šancu ukázať, ako dokáže riadiť rezort. Zásadne preto nesúhlasí s petíciou, ktorú proti nej spísali umelci a občianski aktivisti ešte skôr, ako nastúpila do úradu. Nevyčítajú jej chyby z minulosti, ale nedostatok skúseností. „V špičkovej politike doteraz nebola, ale veď to je dobre. Prečo sa títo umelci takto nestavali k pánovi Chmelovi, Krajcerovi alebo Tóthovi? Len preto, že ich poznali a pani Laššákovú nepoznajú?,“ pýta sa Jarjabek na margo exministrov za ANO a SaS.

„U nikoho, kto sa dostane do funkcie, nemôžete dopredu vedieť, či bude dobrým ministrom alebo nie. Práve tie tri mená, ktoré som spomínal, spôsobili slovenskej kultúre dosť nepríjemností. Keď nastúpil do funkcie pán Tóth, bol to ‚prúšvih‘ ako hrom. Bojovali sme o zahraničné vysielanie Slovenského rozhlasu, o orchester, o vydavateľstvo… Bol to človek, ktorý tomu nerozumel,“ tvrdí Jarjabek. „Pán Chmel si vôbec nevšimol, že sa novostavba Slovenského národného divadla dostala spod jeho rezortu pod rezort hospodárstva pána Ruska. Vláda, ktorej členom bol pán Chmel, schválila uznesenie o predaji novostavby Slovenského národného divadla. A zvrátila to až mimoriadna schôdza, ktorú som inicioval spolu s kolegami. Pán Krajcer urobil jeden zákon o RTVS ako tvrdú politickú ‚účelovku‘ na ovládnutie RTVS,“ vyhlásil predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá.

Maďarič bol najlepší

Za najlepšieho ministra zo štvorice predchodcov Ľubice Laššákovej považuje Jarjabek svojho straníckeho kolegu Mareka Maďariča. V tejto chvíli je však podľa neho už v pozícii človeka, ktorý sa tejto funkcie dobrovoľne vzdal a úlohou plniť Programové vyhlásenie vlády je poverená nová ministerka. „V tejto chvíli nie je podstatné, čo si o tom myslí pán poslanec Maďarič. Bol ministrom, rozhodol sa ním už nebyť. Mal pre to svoje dôvody. Ani nie je namieste, aby sa k týmto veciam vyjadroval, lebo on sa ich vzdal,“ povedal Jarjabek.

Na margo novej ministerky poznamenal, že jej príchod z regiónu vôbec nepovažuje za handicap. „Je minister len vtedy dobrý, keď je z Bratislavy? A kto vytvára tú bratislavskú výnimočnosť? Ľudia, ktorí sa tu ani nenarodili, ani tu nevyrástli, ale prišli sem. To hovorím ako rodený Bratislavčan,“ zdôraznil Jarjabek.

Kauzy Pašku boli vraj len „bubliny“

V diskusii krátko komentoval aj nečakaný skon bývalého podpredsedu Smeru-SD a expredsedu parlamentu Pavla Pašku. „Zúčastnil som sa pohrebu v Košiciach. Rád by som vyslovil úprimnú sústrasť celej rodine. Paľo Paška mal nedávno šesťdesiatku, mal mnoho plánov. Vieme, prečo odišiel z parlamentu a ukazuje sa, že všetky súdy, ktoré odvtedy prebehli, vyhráva. Boli to bubliny, ktoré skôr či neskôr spľasnú,“ tvrdí Jarjabek. „Pred tromi týždňami rozprávate o obrovských plánoch s rodinou, vnukmi, manželkou. Prejdú tri týždne a je tu smútočné zhromaždenie,“ spomína na kolegu Jarjabek.

„Pred majestátom smrti by sme sa mali pokloniť naozaj všetci a treba viac pokory,“ dodal na margo vyjadrenia Igora Matoviča na sociálnej sieti. Líder OĽaNO v ňom spájal zosnulého politika s mafiou. „Hyenistické vyjadrenia pána Matoviča nebudem komentovať. NR SR má v súčasnosti 149 poslancov a Matoviča. Nech si spytuje svoje svedomie, či sa takto chová nie poslanec, politik, ale či sa takto chová človek,“ uzavrel Jarjabek.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky