Jednou vetou

Jaroslav Rezník: S Dankom na pivo nechodím

foto: hlavne.sk, zdroj: hlavne.sk

Po verejnom vypočutí sa ukázalo, ktorí traja kandidáti na post riaditeľa RTVS majú najväčšie šance. Sú nimi súčasný riaditeľ RTVS Václav Mika, riaditeľ TASR Jaroslav Rezník a marketér Michal Ruttkay.

Všetkých troch si do svojej diskusie pozval známy moderátor Michal Havran. Pozvanie dostala aj Zuzana Ťapáková, tá sa však napokon nezúčastnila. Dnes vám prinášame to najzaujímavejšie, čo povedal Jaroslav Rezník. Vyjadrenia Václava Miku môžete nájsť tu a zajtra vám prinesieme článok s vyjadreniami Michala Ruttkaya.

Tretia kandidatúra

 Jaroslav Rezník kandiduje na šéfa RTVS už tretíkrát. Po zlúčení rozhlasu s televíziou sa tak vždy pokúšal získať mandát na šéfovanie vo verejnoprávnej RTVS. Prvé dva pokusy boli neúspešné. „Vždy som mal inú motiváciu. Prvýkrát som to skúsil v roku 2010, keď sa spojil rozhlas a televízia. Vtedy to bolo tak trochu zo vzdoru. Vedel som, že nemám šancu. Povedal som si však, že nemám dôvod sa niekde schovávať,“ povedal Rezník, ktorý bol posledným riaditeľom samostatného rozhlasu.

V druhom prípade už bol pripravenejší a dávali sa mu väčšie šance, no úspešnejší bol Václav Mika.  „V roku 2012 som to myslel vážne a rovnako vážne hovorím, že som to vtedy Vašovi (Václavovi Mikovi) želal. A teraz kandidujem preto, lebo 25 rokov pôsobím vo verejnoprávnych médiách a odrobil som tak kus roboty. Súťaž je otvorená a mám právo kandidovať tak, ako hocikto iný. Myslím si, že by som vedel rozhlas a televíziu posunúť niekam ďalej,“ vyjadril sa šéf tlačovej agentúry SR.

Mika má Smer, Rezník Bugára

S Václavom Mikom majú problémy predstavitelia Smeru a Jaroslava Rezníka nemá v obľube Béla Bugár. „Ja ani neviem, prečo. Opakovane počúvam výčitku, že som chcel zrušiť rádio Patria. Ja som to rádio nikdy nechcel zrušiť, ja som ho naopak založil a aj som vymyslel názov. Rozširovali sme vysielanie pre národnostné a etnické menšiny. Za môjho pôsobenia sme dokonca zriadili vysielanie pre ďalšie menšiny, štúdio bolo v Košiciach. Vysielali sme pre českú a bulharskú menšinu, rozšírili sme vysielanie pre rusínsku a rómsku menšinu. Čiže naozaj neviem, z čoho vyplýva tá jeho nenávisť. Musím s tým však žiť,“ povedal Rezník o Bugárovom vzťahu k nemu.

Po Bugárových slovách nie je Rezník veľmi v obľube ani na juhu Slovenska. „Nemôžem s tým nič robiť, len sa to pokúšať vysvetľovať,“ dodal Jaroslav Rezník.

Kontroverzná ruská agentúra

Verejnosti sa prvýkrát dostal do povedomia v marci tohto roku, keď TASR uzavrela dohodu o spolupráci s ruskou spravodajskou agentúrou Sputnik. „V rámci toho, ako som podpísal spoluprácu so Sputnikom, som podpisoval ďalšie dve spolupráce. Bolo to s macedónskou a arménskou tlačovou agentúrou. Aj som si hovoril, že dobre, podpíšem aj ten Sputnik,“ začal hovoriť o kauze riaditeľ TASR.

„Neprišlo mi to nijako toxické. Pretože od roku 2014 sme zobrali od nich nejaké správy. Spätne som ich kontroloval a ani jedna nebola vymyslená. Oni majú dennú produkciu okolo dva a pol tisíca výstupov. Je nereálne, aby bolo také množstvo správ vymyslených. Spolupráca s nimi vznikla 1. marca a vypovedaná bola 31. marca. Za ten čas sme od nich neprebrali ani jednu správu. Už som to bol vysvetľovať aj na parlamentnom výbere,“ okomentoval celú situáciu okolo spolupráce s ruskou agentúrou Rezník.

zdroj: hlavne.sk

Napriek kritike zo strany politikov a aj verejnosti si Rezník nemyslí, že spravili chybný krok. „Urobili sme len taký ľahký výlov po hladine. Našli sme deväťkrát CNN, šesťkrát AP, dokonca AFP má na domovskej stránke partnerov a hneď prvý je Sputnik, taktiež DPA preberá veci zo Sputniku. Veľké svetové agentúry preberajú od nich veci. Keď majú nejakú informáciu prví, tak sa proste zoberie, lebo to chcete mať čo najskôr zverejnené. Garantujem vám však, že sme nikdy nezverejnili žiadnu vymyslenú správu.“

Za príklad toho, akou agentúrou je Sputnik, sa dávala správa o tom, že Ukrajinci nasadzujú do bojov oživených vojakov. „Nechcem ich brániť, no tú správu vydal sputnik.cz, nejaký blázon v Česku. Oni majú vlastnú redakciu, neprebrali to od Rusov,“ vysvetlil Rezník.

Napriek tomu, že si stále nemyslí, že to bol chybný krok, spoluprácu s nimi zrušil. Naskytá sa tak otázka, prečo tak urobil. „Lebo sa strhlo to, čo sa strhlo. Mali sme nachystané argumenty, že sme niečo podpísali, no nič sme od nich nevydali. Mohol som povedať, že ich preberajú veľké zahraničné agentúry. Aj tak sme to však vypovedali. V tom čase som vedel, že to pôjdem vysvetľovať na parlamentný výbor, tak som si nachystal túto argumentáciu. Rovnako, ako s rádiom Patria musím žiť aj so Sputnikom.“

S politikmi nikam nechodí

Diskusia prebiehala aj o jeho vzťahu s Andrejom Dankom. „Mám s ním taký vzťah, ako s každým iným politikom. Prichádzajú, odchádzajú a budú prichádzať aj odchádzať. Nechodím s Andrejom Dankom a ani so žiadnym iným politikom na pivo a ani nikam inam. Nie som ani osobný priateľ so žiadnym politikom. Neviem, aký majú politici názor a koho z nás chcú za riaditeľa. Neviem ani o tom, na koho strane je Andrej Danko. Človekom SNS určite nie som,“ výrazne sa ohradil Jaroslav Rezník.

Práve to, že ide do volieb bez toho, aby vedel, či má nejakú podporu, považuje Rezník za chybu. „Tretíkrát kandidujem, dvakrát som neuspel. Mám tú chybu, že idem do takýchto vecí a pri tom nerozmýšľam, či za mnou niekto stojí,“ povedal Rezník. Médiami sa omieľa to, že Václav Mika je prvý riaditeľ, ktorý dokončí celé funkčné obdobie, podobne je na tom však aj Rezník. „Vašo je prvý riaditeľ, ktorý dokončí celé svoje funkčné obdobie na pozícii riaditeľa RTVS a ja som jediný riaditeľ, ktorý dokončil dva plné mandáty v rozhlase v tomto európskom priestore.“

Všetci traja zúčastnení majú medzi sebou veľmi dobrý vzťah. „Všetkým nám trom ide o to, aby verejnoprávne médium bolo čo najlepšie. O ostatných nebudem hovoriť,“ dovolil si hovoriť aj za súperov vo voľbe Rezník. Podľa neho by mal nový riaditeľ prebrať aj niektoré dobré nápady od ostatných. „Časť vecí, ktoré som mal v projekte v roku 2012, urobil Vašo Mika. Predpokladám, že nech bude riaditeľom hocikto z nás, tak preberie niektoré dobré veci z tých druhých projektov.“

Môže vás zaujímať

Z Kočnerovho kamaráta Dolinského urobila RTVS anjela