Jasná zostáva uzatvorená, cesta do doliny je neprejazdná, stredisko je bez prúdu

Okolie lyžiarskeho strediska v Demänovskej Doline 11. decembra 2017.

Foto: TASR - Miroslava Siváková

Lyžiarske stredisko Jasná Nízke Tatry zostáva aj v utorok uzatvorené zo severnej aj južnej strany. Cestu do doliny museli hasiči pre prekážky na ceste uzatvoriť a celé stredisko zostalo bez elektrickej energie. Vedenie skiareálu o tom informovalo prostredníctvom svojej oficiálnej facebookovej stránky.

„Vzhľadom na aktuálnu situáciu v Demänovskej Doline je dolina zatiaľ uzatvorená. O aktuálnej situácii a prípadných zmenách budeme informovať,“ uvádza sa na stránke.

Pracovníci polície a hasičského zboru v oblasti už niekoľko hodín pracujú na sprejazdnení cesty do doliny. „Začalo sa to o jednej v noci a odvtedy stromy padajú stále,“ povedala pre TASR riaditeľka Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) v Liptovskom Mikuláši Eva Krajčiová a doplnila, že momentálne sa zasahuje na dvoch miestach, konkrétne v úsekoch cesty pri hoteli Mikulášska chata a pri hoteli FIM.

Podľa nej na cestu v Demänovskej Doline spadol aj stĺp vysokého napätia, momentálne sa však s odstraňovaním čaká na elektrikárov. „Situácia ohrozuje aj zasahujúcich ľudí, takže hasiči môžu začať píliť, až keď bude stĺp odpojený,“ vysvetlila.

Vietor strhol dve strechy na rodinných domoch

V obci Lomnička v pondelok (11.12.) večer silný vietor strhol strechy na dvoch tamojších rodinných domoch. Krajský operačný dôstojník Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove pre TASR uviedol, že jednu plechovú strechu hasiči celkom stiahli, pretože ohrozovala ľudí, a druhú upevnili, aby ju vietor celkom nestrhol.

Oprava elektrických káblov v lokalite Štefanová vo Vrátnej doline po veternej smršti v pondelok 11. decembra 2017. Foto: TASR | Foto: TASR - Erika Ďurčová

Na mieste sa podľa neho nikto nezranil. Zasahovali tam príslušníci HaZZ zo Starej Ľubovne a dobrovoľníci z Podolínca.

Podľa operačného dôstojníka hasičov privolali aj k pondelkovému požiaru hospodárskej budovy v obci Topoľovka, okres Humenné, kde bola škoda predbežne vyčíslená na 5000 eur. Večer tam zasahovalo s troma kusmi techniky osem hasičov a záchranná brigáda z Humenného.

Za posledných 24 hodín zasahovali hasiči v Prešovskom kraji celkovo osemkrát pre výčiny počasia. Prevažne šlo o popadané stromy. Dohromady zasahovalo 25 príslušníkov na deviatich kusoch techniky.

Silný vietor dostal do pohotovosti takmer 600 hasičov

Pretrvávajúci silný nárazový vietor si za posledných 24 hodín vyžiadal nárast výjazdov hasičov. „Pri viac ako 160 udalostiach, spôsobených silným nárazovým vetrom, zasahovalo celkom 574 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ),“ informovala TASR Zuzana Farkasová z Prezídia HaZZ.

„Najčastejšie bola ich pomoc potrebná v Žilinskom kraji, kde pri 64 udalostiach rôzneho charakteru zasahovalo až 233 hasičov,“ spresnila.

„V Trnavskom kraji zasahovalo pri 34 výjazdoch 127 hasičov, v Trenčianskom kraji vyslali 73 hasičov k 24 prípadom súvisiacich s vetrom. V Bratislavskom kraji zasahovalo 67 hasičov pri 19 udalostiach,“ dodala.

Situácia v Nitrianskom, Prešovskom, Banskobystrickom a Košickom kraji bola podľa jej slov pokojnejšia.

„Hasiči zasahovali najčastejšie pri odstraňovaní popadaných stromov, ktoré v mnohých prípadoch zahatali cestné komunikácie, či spadli na drôty elektrického vedenia a pretrhli ich,“ priblížila Farkasová.

Na niektorých miestach bolo potrebné odstrániť spadnuté stromy zo zaparkovaných vozidiel. Silný vietor uvoľnil aj niekoľko plechových striech, ktoré ohrozovali okolie.

 

Môže vás zaujímať

NAKA zadržala neúspešného kandidáta na prezidenta Daňa a aktivistu Vaského