Je vám horúco? Takto sa schladíte aj bez klimatizácie!

Už to nemôžete vydržať? Skúste sa schladiť aj inak, ako klimatizáciou

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Toto leto vie teplotnými výkyvmi riadne prekvapiť! Raz zmoknete a skoro prechladnete, lebo vám ani nenapadne brať so sebou dáždnik, inokedy sa idete na priamom slnku doslova roztopiť. Práve s problémom neznesiteľných horúčav vám možno poradíme v tomto článku.

Komu hrozí dehydratácia a ako sa jej vyhnúť 

Ak nepochádzate z Grónska, asi vám netreba vysvetľovať, že v lete býva teplo. Nuž, podobne ako sneh v januári každoročne prekvapuje cestárov, väčšina z nás nebýva v júli a auguste pripravená na horúčavy. Je čas to zmeniť!

Zvoľte si stratégiu

Možností, ako sa uprostred pekelných horúčav schladiť, je hneď niekoľko. Záleží len od vás, koľko času a peňazí ste ochotní zainvestovať.

Náročnejší z nás môžu v lete vycestovať na dovolenku do chladnejších kútov Zeme. Na zozname krajín, v ktorých vás isto nebude trápiť júlové slniečko, sú tak krásne destinácie ako Antarktída, Grónsko, Aljaška, Island a Nórsko, ale aj Nový Zéland, či Argentína.

Sedem šialených dovolenkových destinácií pre ľudí, ktorých nudí more

Možno stretnete takéhoto kamaráta, foto: pixabay.com

Domasedi, ktorí by sa cítili nesvoji uprostred snehovej búrky v auguste, by mali zvážiť prerábku bytu a inštaláciu klimatizácie. Áno, v názve článku je „bez klimatizácie“, ale čo už. Nevydalo.

Zmrzlina pomôže len čiastočne!

S deťmi na dovolenku autom? Máme tipy ako to s úsmevom zvládnuť!

Logika nepustí. Je teplo, dám si zmrzlinu. Zmrzlina je od slova zmrznúť. Zmrznem… teda, nebude mi teplo. Bohužiaľ, ako to už v živote býva, nie je to také jednoduché, ako by sa mohlo zdať.

Riadna smotanová zmrzlina má množstvo kalórií a keď ju raz nadžgáte do seba, musíte ju aj stráviť (v tom lepšom prípade). Ako taká možno na chvíľu ochladí vaše útroby, ale proces trávenia, pri ktorom vzniká teplo, to všetko vynahradí.

Tri kopčeky? Amatéri! foto: pixabay.com

Najlepšie obranné mechanizmy, ktoré majú ľudia k dispozícii v horúcom počasí, sú tie prirodzené. Spomedzi nich je najefektívnejším potenie. Pot sa pomaly odparuje z povrchu vášho tela a účinne ochladzuje celý organizmus. Či sa to bude páčiť čuchovým bunkám ľudí okolo vás je druhá vec.

Cestujete do Chorvátska? Takéto máte možnosti

Bohužiaľ, pri potení spravidla strácate veľa vody a vystavujete sa riziku dehydratácie. Dostatočný príjem tekutín tento problém vykryje. Ideálna je čistá voda.

Pre lepší pocit si do nej môžete z času na čas hodiť aj kocku ľadu, ale netreba to preháňať. Prílišný prísun ľadových tekutín do žalúdka môže ochladiť krv, spomaliť ju a zhoršiť tak prirodzené odvádzanie tepla z povrchu tela.

Chutný drink na osvieženie, foto: pixabay.com

A čo v noci?

Najotravnejšie sú horúčavy, ktoré trvajú aj v noci. Potíte sa, ale nepomáha to, všetko sa na vás lepí, prehadzujete sa z jednej strany na druhú, počítate ovečky… Mnoho z nás isto prežilo noc, kedy im teplo nedalo spať vôbec.

Trápia vás štípance od komárov? Skúste tieto domáce recepty

Medzi veľmi jednoducho riešenie patrí vlažná sprcha pred spaním. Niektorí ľudia si dokonca k posteli nosia vedro so studenou vodou a, keď im začína byť príliš horúco, namočia si do neho nohy.

Teplo! foto: pixabay.com | Pixabay.com

Ďalšia možnosť je spať „na Egypťana“. Znamená to zobrať si do postele vlhký uterák, ktorým sa prikryjete. V kombinácii s ventilátorom je táto metóda veľmi efektívna, má však jeden celkom očividný háčik. Mokrý uterák vo vašej posteli.

Ak doma nájdete termofor, gumenú fľašu, ktorú si ľudia zvyčajne berú v zime do postele naplnenú horúcou vodou, skúste ju využiť presne opačným spôsobom. Stačí ju napustiť a strčiť na pár hodín do mrazáku.

 

S trochou kreativity sa môže takáto vecička stať vašim parťákom pri tropických nociach, foto: pixabay.com

Epidémia osýpok pokračuje! Aké majú príznaky a kto je ohrozený

Môže vás zaujímať

Na väčšine územia Slovenska hrozí ráno hmla a poľadovica