Jednou vetou

Je vhodnejší ako prezidentská rezidencia dom Čaputovej alebo Šefčoviča? Ochrankári prelustrujú celé okolie

Ako sú na tom domy, v ktorých žijú Čaputová a Šefčovič?

autorská koláž hlavne.sk, jxp

Jeden z nich sa stane prezidentom! Už o pár hodín sa rozhodne, kto bude novou hlavou štátu: Zuzana Čaputová alebo Maroš Šefčovič? Akonáhle sa o víťazovi rozhodne, stane sa osobou verejného záujmu, ktorú treba chrániť. Spĺňajú ich domy bezpečnostné štandardy hlavy štátu? Alebo sa budú musieť po inaugurácii aj presťahovať? Prezidenti sú totiž mimoriadne chránenými osobami a nič sa nesmie nechať na náhodu.

Nový prezident: Odkedy bude chodiť s ochrankou za chrbtom?

„Sú dve základné skupiny osôb, ktoré môžu hlavu štátu ktorejkoľvek krajiny ohroziť. Jednu skupinu tvoria takzvaní neodvážni, to sú ľudia čo sa radi vyhrážajú, pretože cítia, že by hrozby urobili na nich dojem. Druhou skupinou sú potenciálni a nebezpeční útočníci, ktorí sú schopní ako odborne, tak i logisticky a takticky zrealizovať útok na cielený objekt, na hlavu štátu,“ vysvetľuje pre hlavne.sk bývalý riaditeľ a analytik Úradu ochrany ústavných činiteľov a diplomatických misií Juraj Zábojník.

MOTO: Famózne SUV od Citroënu. Testovali sme C5 Aircross (FOTO A VIDEO)

Víťaz prezidentských volieb dostane ochranku už krátko po ohlásení výsledkov volieb. Bude o neho postarané v rámci fyzickej ochrany, operatívnej, bude sa skúmať jeho jedlo a samozrejme, obydlie.  Spolu prezidentom sú chránení aj jeho rodinní príslušníci. Zuzana Čaputová aj Maroš Šefčovič žijú v domoch. Sú vhodné tieto domy ako rezidencie prezidenta? Zuzana Čaputová žije v zastavanej časti, dokonca v dvojdome. Maroš Šefčovič má rozsiahlejší pozemok v odľahlejšom priestore.

dom Zuzany Čaputovej nestojí samostatne, ide totiž o dvojdom | foto: jxp

 

Herečka Karin Haydu: Prišla jar, treba doplniť šperkovnicu a urobiť si radosť

„Čo sa týka ochrany rezidencie je potrebné brať do úvahy polohu objektu a prístupové trasy a mnohé iné veci. Dňom „D“ začína trajektória nepretržitého monitorovania, zberu informácií, porovnávania a ich vyhodnocovania. Podľa toho sa nastavujú aj príslušné bezpečnostné opatrenia,“ hovorí Juraj Zábojník, ktorému sme poskytli aj fotky bývania favoritov prezidentských volieb. Odmietol zaujať nejaké konkrétnejšie stanovisko, lebo najskôr treba zhromaždiť a vyhodnotiť všetky informácie.

Šufliarsky končí vo funkcii námestníka generálnej prokuratúry

dom M. Šefčoviča sa rozprestiera na rozsiahlom pozemku | foto: jxp

 

FOTO: Bývalá hviezda Mirec. Tak sa ponáhľal, že zabudol aj na hlad. Čo má nové?

„Objekt v ktorom chránená osoba býva je potrebné individuálne vyhodnotiť, pretože i jeho osadenie v zastavanej časti má svoje výhody i nevýhody, ako aj samostatne postavený objekt, ktorý nemá žiadnych susedov,“ vysvetľuje bezpečnostný analytik Juraj Zábojník. Podľa neho nie je žiadnym tajomstvom, že susedia musia byť zmonitorovaní.

Top 5 slovenských youtuberov: Toto o nich neviete!

Je rozdiel ak máte suseda slušného alebo kriminálne známu osobu z podsvetia, kde hrozí vyrovnávanie si účtov. Je to skratka široký komplex opatrení, ktoré musia byť brané do úvahy, aby nevznikli riziká vo vzťahu k funkcii prezidenta,“objasňuje analytik J. Zábojník, podľa ktorého v súčasnosti nemožno zaujať pozitívny či negatívny komentár ani k jednej potenciálne prezidentskej rezidencii.

Policajné razie: Je postavená diaľnica a cesty na odpadkoch?

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky