Jednou vetou

Jediné, čo prezidenta Kisku pri Gašparovi zaujíma, je, kedy bude odvolaný

Prezident SR Andrej Kiska

foto: TASR

Jediné, čo prezidenta SR Andreja Kisku v súvislosti s osobou policajného prezidenta Tibora Gašpara zaujíma, je, kedy ho minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) odvolá z funkcie. Reagoval tak na Gašparovo vyhlásenie, že Kiska je v konflikte záujmov.

„Prezidenta mrzí, že sa polícia pod vedením Tibora Gašpara stala súčasťou politického boja a naopak zlyhala pri ochrane života novinára Jána Kuciaka, ktorý žiadal vyšetriť vyhrážky voči jeho osobe,“ reagoval Kiskov hovorca Roman Krpelan.

Podľa jeho slov polícia tiež roky ignorovala varovania o rozkrádaní krajiny na východnom Slovensku, ktoré organizovala talianska mafia. „To je vizitka práce polície pod vedením policajného prezidenta a smutný príbeh našej krajiny, ktorý naši občania už nemienia tolerovať ani deň,“ dodal.

Gašpar novinárom povedal, že pri Kiskovi, ktorý volá po jeho odchode, vidí konflikt záujmov, keďže hlavu štátu polícia vyšetruje. „Vyjadroval sa o tom, že je NAKA zneužívaná vo vzťahu k jeho firme, ale NAKA tieto podozrenia nevyšetrovala do decembra minulého roku. Teraz ich vyšetruje,“ poznamenal.

Zároveň uviedol, že nikto z členov vlády ho nepožiadal, aby abdikoval na svoju funkciu. Nevylúčil však, že sa z postu policajného šéfa rozhodne odísť sám. Gašpara podľa jeho slov na odchod nevyzval ani minister vnútra Tomáš Drucker. „Z vlády ma nikto nepožiadal, aby som odstúpil. Rozhovory, ktoré s ministrom vnútra máme, sú o policajnom zbore. V dohľadnom čase rozhodne aj o mojej budúcnosti, aj o tom, ako bude pokračovať policajný zbor,“ vysvetlil Gašpar.

Policajný prezident však nevylučuje, že sa rozhodne z funkcie odísť sám. Začína sa totiž podľa jeho slov útočiť na všetkých policajtov a na výsledky ich práce. To, že jeho odchod žiadajú tisíce ľudí v uliciach, si Gašpar uvedomuje.

„Vnímam to a myslím si, že mnohí z nich nevedia, aké sú tie dôvody. Sú im podsúvané rôzne, za ktoré ja nenesiem zodpovednosť. Zároveň je veľa ľudí, ktorí mi vyjadrujú podporu a ja neviem, voči ktorým mám byť korektnejší. Tak či tak som mal končiť na jeseň po prijatí zákona. Dnes je skoro hotový a či to bude zajtra, o mesiac alebo po prijatí tohto zákona, už nie je pre mňa rozhodujúce,“ deklaroval. To, čo je pre neho dôležité a čo mu prekáža je, že sa napáda celý Policajný zbor.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky