Jednou vetou

Rajtár na Generálnej Prokuratúre: Už nemôžem mlčať!

Jozef Rajtár sa obul do Tibora Gašpara

autorská koláž hlavne.sk, Youtube

Exprezidentovi policajného zboru a bývalému poradcovi ministerky vnútra Tiborovi Gašparovi, zdá sa, nedajú vydýchnuť. Po mediálnej búrke však neprichádza ticho, ale trestné oznámenie! Z čoho Jozef Rajtár viní Tibora Gašpara?

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Robert Kaliňák a Tibor Gašpar | foto: TASR

Poslancovi NR SR za Slobodu a Solidaritu, Jozefovi Rajtárovi došli nervy! Po dlhých mediálnych prestrelkách, ktoré viedol s médiami exprezident policajného zboru, Tibor Gašpar sa Jozef Rajtár rozhodol podať trestné oznámenie. Čo ho k tomu viedlo?

Kŕmi Rajtára informáciami bývalý agent?

Podávam trestné oznámenie v súvislosti s výrokmi Tibora Gašpara pri výpovedi začiatkom tohto týždňa. Ide o potenciálne trestné činy krivej prísahy, krivej výpovede a takisto zneužitia právomoci verejného činiteľa, uviedol počas briefu dnes na obed, pred budovou Generálnej prokuratúry v Bratislave Jozef Rajtár. Nemôžem mlčať, pokiaľ ide o objasnenie vraždy Jána Kuciaka a nemôžem mlčať, pokiaľ ide o lustráciu novinárov a osobitne sa to má dotýkať môjho asistenta, Filipa Rybaniča, pokračoval Rajtár.

VIDEO: (kliknite na náhľad)

Exprezident Policajného zboru Tibor Gašpar: Všetky obvinenia popieram

Rajtár pripomenul, že sa v spise žiadna zmienka o takejto lustrácii nenachádza, čo podľa jeho slov znamená, že lustrácia bola vykonaná utajeným spôsobom. Podľa Rajtára podľa výpovedí takisto nesedia dátumy. Prípad Filipa Rybaniča z pohľadu polície bol uzavretý v máji 2017 podaním obžaloby na súd, a súd mal potom pojednávanie 3. 8. 2017. Avšak lustrácia, o ktorej je reč sa mala odohrať najskôr v septembri 2017, takže dátumy vo výpovedi Tibora Gašpara nesedia čo nasvedčuje tomu, že vo výpovedi pravdepodobne zavádzal, vysvetlil Rajtár.

Podľa jeho slov je však potrebné povedať, že samotná lustrácia novinárov je problém, aj keby nesúvisela s vraždou Jána Kuciaka. Nie je možné, aby na základe toho, že bol jeden novinár predvolaný ako svedok v nejakom prípade, ľubovoľne prelustrovať 20, alebo iný počet novinárov len tak, lebo sú novinári. To je absolútny nezmysel a takáto vec sa nesmie konať. Pokiaľ mlčí polícia, ja mlčať nesmiem, a trestné oznámenie musím podať, doplnil počas brífingu Jozef Rajtár.

Hop, hop malí žiaci. Rajtár a Galko nenápadne na fakulte práva

Trestné oznámenie Jozefa Rajtára | Zdroj: Bohdana Volková

Vo funkcii prezidenta policajného zboru bol Tibor Gašpar najdlhšie zo všetkých, až 2207 dní. Z funkcie odstúpil po dohode s premiérom Petrom Pellegrinim, v dôsledku obrovského tlaku médií, aj verejnosti. „Jasné, že som počítal s tým, že k tomuto kroku dôjde, nie som naivný, mám dosť rokov,“ vyjadril sa v tom čase pre médiá. Následne nastúpil na prestížny post ako externý poradca ministra vnútra Českej republiky, Jána Hamáčka a poradca ministerky vnútra Slovenskej republiky, Denisy Sakovej. Aj z pozície poradcu Denisy Sakovej bol však po tlaku médií a verejnosti nútený 31.januára 2019 odísť z dôvodu vážnych podozrení v spojení s prípadom vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho súbenice.

V NAKA v Nitre vypovedal bývalý policajný prezident Gašpar

Podľa výpovede Pavla Vorobjova, šéfa Spravodajskej jednotky finančnej polície, v ktorej vysvetľoval, že lustrovanie novinárov vrátane neskôr zavraždeného Kuciaka vykonal práve na pokyn Tibora Gašpara. Ministerka Saková sa k obvineniam, týkajúcich sa Gašpara nevyjadrila – tvrdila, že Gašpar z funkcie odchádza po vzájomnej dohode. „Rozhodli sme sa spoločne, aby sme trochu uvoľnili atmosféru a znížili tlak na jeho osobu,“ informovala Saková.

Samotný Gašpar sa k obvineniam vyjadriť odmietol, vyhlásil však, že chce očistiť svoje meno. „Chcem nezávisle, čo najskôr urobiť všetko pre očistenie môjho mena a ochrániť svoju rodinu od hyenizmu niektorých novinárov. Nechcem, aby táto otázka bola opäť zneužitá na vyvolávanie nenávistných nálad v spoločnosti a jej majdanizáciu,“ vyjadril sa Gašpar pre portál hlavnespravy.sk.

FOTOGALÉRIA ( kliknite na miniatúry ):

Môže vás zaujímať

Pre kauzu Dobytkár NAKA zasahovala v Bonule