Jednou vetou

Juraja Hossu za zabitie Filipínca odsúdili na šesť rokov

Juraj Hossu

foto: TASR - Martin Baumann

Juraja Hossu, obžalovaného zo zabitia Filipínca Henryho Acordu, v utorok senát Okresného súdu Bratislava I odsúdil na šesťročný trest odňatia slobody nepodmienečne. Trest by si mal odpykať v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Vyhláseniu verdiktu predchádzalo vyhlásenie obžalovaného o vine. Z tohto dôvodu súd už nevykonával dokazovanie v súvislosti s vinou či s výškou trestu.

aktualizované: 11:37

Vyhláseniu verdiktu predchádzalo vyhlásenie obžalovaného o vine. Z tohto dôvodu súd už nevykonával dokazovanie v súvislosti s vinou či s výškou trestu. Zároveň senát OS Bratislava I obžalovanému uložil ochranné protialkoholické liečenie.

Súd znížil tak hranicu trestu preto, lebo vychádzal zo znaleckého posudku, podľa ktorého obžalovaný spáchal skutok v stave zníženej príčetnosti. Preto došlo podľa odôvodnenia predsedu trojčlenného senátu k mimoriadnemu zníženiu dolnej hranice trestnej sadzby (sedem rokov, pozn. TASR). Súd zároveň prihliadal, čo sa týka trestu, nielen na priznanie, ale aj na skutočnosť, že nielen v utorok, ale od začiatku Hossu oľutoval svoj čin.

Juraja Hossu za zabitie Filipínca odsúdili na šesť rokov

Verdikt ešte nie právoplatný, prokurátorka Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave, obhajca aj obžalovaný si ponechali zákonnú časovú lehotu na prípadné odvolanie. Súd poškodených odkázal na civilné konanie. Voči tomu zase priamo v súdnej miestnosti podal odvolanie právny zástupca pozostalých.

Obžalovaný Hossu, je od začiatku stíhaný väzobne a v utorok ho na proces eskortovali príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže. „Som vinný,“ povedal v preplnenej súdnej sieni obžalovaný, ktorý zároveň odpovedal na zákonné otázky predsedu senátu. Na utorkové pojednávanie boli predvolaní ďalší svedkovia, ale aj znalci a lekári. Senát teda po jeho vyhlásení už nemal dôvod ich vypočuť. Súd už len prečítal psychologické vyšetrenia obžalovaného, s čím súhlasila obhajoba, ako aj prokurátorka KP v Bratislave.

Môže vás zaujímať

Ministerstvo vnútra nedokáže vysvetliť, čí Lučanský má, alebo nemá šoféra