Juščák bude opäť kandidovať do Správnej rady ÚPN

Ústav pamäti národa

foto: TASR

Peter Juščák bude na októbrovej schôdzi v opakovanej voľbe opäť kandidovať na člena Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN). Oznámil to poslanec Ondrej Dostál (SaS). Okrem neho Juščákovu kandidatúru navrhujú aj Peter Osuský (SaS), Marek Krajčí, Ján Budaj (OĽaNO) a Viera Dubačová (nezaradená). V septembri Juščák v tajnej voľbe neuspel, plénum zvolilo len kandidáta koaličného Mosta-Híd Juraja Buzalku.


Úlohou poslancov však bolo zvoliť dvoch chýbajúcich členov Správnej rady ÚPN, preto sa bude v októbri voľba opakovať. „Peter Juščák sa téme histórie a zločinov páchaných oboma totalitnými režimami v období neslobody venuje dlhodobo a systematicky. Ako jeden z prvých po roku 1989 systematicky zmapoval osudy ľudí odvlečených do gulagov. Je dobre zorientovaný v činnosti ÚPN, kde v minulosti pôsobil ako hovorca ústavu a šéfredaktor časopisu Pamäť národa. Má odborné aj osobnostné predpoklady na výkon funkcie člena Správnej rady ÚPN,“ uviedol Dostál.

Mimoparlamentné KDH už oznámilo, že opätovne bude kandidovať aj Branislav Borovský. Formálne ho navrhol nezaradený poslanec Richard Vašečka, ktorý je členom hnutia.

Môže vás zaujímať

Na volebnom večeri v EIC sa stretli politici aj analytici