Jednou vetou

Justiční zamestnanci odvolali štrajkovú pohotovosť

Ilustračné foto

pixabay.com

Justiční zamestnanci odvolali štrajkovú pohotovosť. Odborový zväz justície v SR tak reagoval na to, že platy justičných zamestnancov stúpli o 14 percent. Informovalo o tom Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR.

„Som rád, že sa práve za môjho vedenia rezortu podarilo spraviť tento systémový krok, keďže ide o historicky najvyššie zvýšenie miezd justičných zamestnancov za posledné roky. Ide o veľmi zodpovednú a neraz komplikovanú prácu týchto zamestnancov, a preto by ich mala spoločnosť aj primerane ohodnotiť,“ povedal šéf rezortu Gábor Gál (Most-Híd).

Uchádzačov o post sudcu ÚS ústavnoprávny výbor vypočuje vo štvrtok a piatok

Predsedníčka Odborového zväzu justície v SR Ingrid Vrkočová verí, že spolupráca s ministerstvom bude pokračovať aj naďalej. „Budeme sa spoločne usilovať o splnenie záväzku, ktorý si dala vláda SR vo svojom vyhlásení, že zastabilizuje personálne obsadenie súdov a pripraví zákon o justičnej štátnej službe,“ doplnila.

Na zvýšení miezd sa justiční zamestnanci, ktorí hrozili ostrým štrajkom, dohodli s ministrom spravodlivosti Gáborom Gálom ešte v októbri minulého roka. Avizovali vtedy, že kým k reálnemu zvýšeniu platov nedôjde, ostávajú v štrajkovej pohotovosti.

Plošne sa od januára 2019 zvýšil plat v štátnej službe o desať percent. Rezort spravodlivosti po dohode s odborármi pridal k zvýšeniu ďalších 14 percent. Celkovo podľa slov ministerstva stúpol plat zhruba 4500 justičným zamestnancom o 24 percent.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Novinka na hraniciach. Toto oznámil Matovič s Babišom v Prahe