K odvolávaniu reční najmä Kaliňák a Fico, podľa Nicholsonovej „hackli“ schôdzu

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) čelí opozičnému pokusu o odvolanie

Foto: TASR

Po šiestich hodinách mimoriadnej schôdze Národnej rady SR, na ktorej sa opozícia pokúša odvolať ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), sa ešte k svojmu vystúpeniu v rozprave nedostal žiadny z ôsmich prihlásených poslancov. Priestor si berie prevažne odvolávaný minister a premiér Robert Fico (Smer-SD). Podľa podpredsedníčky parlamentu Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS) "smeráci hackli schôdzu".

Na mimoriadnom zasadnutí opakovane už vystúpil aj premiér Robert Fico, ktorý sa svojho ministra zastával a opozícii odkazoval, že mu nebude ministrov kádrovať. „Nenecháme sa urážať,“ zhodne odkázala dvojica predstaviteľov vlády. Fico sa zapojil aj riadne do rozpravy, kde na neho môžu poslanci reagovať. Rovnako sa do diskusie zapája aj Kaliňák.

Vystupujú v podobnom duchu – obviňujú opozíciu z nedemokratických praktík a vysvetľujú, prečo strany ako SaS, OĽaNO a Sme rodina nie sú demokratickou alternatívou voči súčasnej vláde. V dvojminútových faktických poznámkach ich aktívne podporujú poslanci zo Smeru-SD.

Kaliňák? Železná guľa na nohe Smeru – ale na veľmi hrubej reťazi

Oponuje im opozícia, ktorá žiada Kaliňákovu hlavu za údajné opakované zlyhania vo funkcii. Kaliňákovi pripomína najmä kauzu Bašternák, nedôveru ľudí v políciu. Hovorí o mafiánskom riadení štátu pod taktovkou Smeru-SD. To všetko však prevažne v dvojminútových faktických poznámkach, pretože sa ešte k rečníckemu pultu nedostali. Rečnil tam iba predkladateľ Jozef Rajtár (SaS), ktorý zhrnul dôvody na odvolanie Kaliňáka.

Poslanci Smeru-SD obvinenia odmietajú a mimoriadne rokovanie si pochvaľujú, hoci ho považujú za zbytočné. „Minister vnútra odvolaný nebude,“ vyhlásil Dušan Jarjabek. On aj Ľuboš Blaha (obaja Smer-SD) zároveň poznamenali, že hoci ide o zbytočnú schôdzu, má aj svoju výhodu. „Zbližuje nás,“ zhodne uviedli v pléne.

Ficovi v parlamente chýbajú Dzurinda s Miklošom

Keďže sa do diskusie hlásia členovia vlády, odďaľujú sa vystúpenia poslancov prihlásených do rozpravy. Členovia vlády majú totiž prednosť, podobne ako vedenie parlamentu a predkladatelia návrhu, o ktorom plénum diskutuje. Vždy, keď sa prihlásia, dostanú slovo a nemajú obmedzený čas. Ostatní majú časové limity.

Na svoj priestor čaká osem poslancov, ktorí sú do diskusie prihlásení písomne. Keď vyčerpajú svoje vystúpenia, budú sa môcť zákonodarcovia prihlásiť ešte ústne. Snemovňa sa dohodla, že rokovať bude aj po 19.00 h, kedy sa zvyčajne končí rokovací deň. Rokovanie potrvá ešte niekoľko hodín.

Môže vás zaujímať

Saková: K protiextrémistickému zákonu sa budeme vyjadrovať po voľbách