Jednou vetou

Kákoš: Aj ľudia bez domova dávajú darčeky, sú rovnakí ako my ostatní

Ilustračné foto

TASR

Počas Vianoc v Nocľahárni svätého Vincenta de Paul klesá počet klientov, mnohí odchádzajú na sviatky za rodinou alebo priateľmi. Pre tých, ktorí ostanú, pripravujú program dobrovoľníci. Ako zdôrazňuje riaditeľ Depaul Slovensko Jozef Kákoš, ľudia bez domova sú rovnakí ako ostatní. "Niektorí sa na sviatky Vianoc tešia a niektorí zostávajú smutní, lebo im chýba rodina, blízki alebo zvyky, ktoré mali doma," hovorí.

Pellegrini si vie predstaviť byť premiérom aj po voľbách v roku 2020

 V zariadeniach, ktoré organizácia prevádzkuje, sviatky prebiehajú každý rok približne rovnako. „Ešte pred sviatkami prichádzajú do zariadení koledníci, čo býva často spojené aj s donesením vianočného stromčeka. Na Štedrý deň majú klienti slávnostnú večeru, prestretý stôl, pri ktorom sedia a personál a dobrovoľníci ich obsluhujú počas večere,“ opisuje.

Saková a Fico navštívili hasičov, ktorí im servírovali kapustnicu

K Vianociam patria aj darčeky. „Malé balíčky vieme vďaka darcom rozdať všetkým našim klientom – tak v zariadeniach, ako aj v teréne,“ hovorí Kákoš a vysvetľuje, že ľudia bez domova nie sú výnimkou a chcú obdarovať svojich blízkych. Dávajú darčeky, no iba v miere, ktorú im ich ekonomická situácia dovolí.

Deťom v nemocniciach chce vianočnú atmosféru spríjemniť klauni

Po štedrovečernej večeri nasleduje „polnočná omša“, ktorá síce nie je presne o polnoci, ale zato priamo v nocľahárni. Nasledujúce dva dni, keď sú obchody zatvorené, je potom Nocľaháreň svätého Vincenta de Paul otvorená celodenne. „Aby sa ľudia bez domova nemuseli túlať po prázdnom meste. Zároveň im poskytujeme aj celodennú stravu,“ konštatuje Kákoš. Rovnako to bude aj 1. januára.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky