Jednou vetou

FOTO A VIDEO: Kalavská a Pellegrini si prezreli výstavbu nových oddelení NÚSCH

Premiér SR Peter Pellegrini a vpravo ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská

foto: TASR

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) a ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) si vo štvrtok prezreli výstavbu nových oddelení v Národnom ústave srdcových a cievnych ochorení (NÚSCH). Zároveň do prevádzky uviedli nový angiografický prístoj pre intervenčnú kardiológiu na katetrizačnom pracovisku. Nové prístrojové vybavenie stálo ústav takmer milión eur.

Aktualizované 18.05

“Dnes vidíme hmatateľný výsledok postupnej obnovy zastaranej prístrojovej techniky v nemocniciach a modernizáciu zdravotníckych zariadení, konkrétne toto pracovisko prinesie pacientom kvalitnejšiu diagnostiku, a teda umožní pracovníkom ponúknuť ešte kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť pre pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami v rámci celého Slovenska,” povedal predseda vlády. Podotkol, že v NÚSCH pribudlo aj 158 nových postelí.

Premiér si s ministerkou prezreli výstavbu nových priestorov. V ústave by čoskoro mal pribudnúť nový pavilón Detského kardiocentra. Stáť by malo 20 miliónov eur bez DPH. Rovnako by malo pribudnúť aj Diagnostické centrum, v ktorom by nemal chýbať heliport či moderné priestory pre výučbu medikov. Nová prístavba s heliportom bude mať špecializovanú ambulantnú časť pre diagnostiku a liečbu srdcových arytmií, ako aj pre zlyhávania a transplantácie srdca. Vybudované priestory by mali poskytovať vyšší štandard a komfort pre pacientov, ako aj pre zdravotnícky personál.

Zdravotnícky výbor vyzval Kalavskú, aby zrušila tender na záchranky

Výstavbou Detského kardiocentra sa podľa NÚSCH vyriešia dlhodobé problémy starostlivosti o deti s vrodenými chybami srdca a inými kardiovaskulárnymi problémami v doteraz nevyhovujúcich podmienkach Národného ústavu detských chorôb. Na Slovensku tak pribudne pracovisko, kde sa dostane pod spoločnú strechu starostlivosť o pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami od narodenia až do staroby. Prináša to množstvo medicínskych, ale aj ekonomických výhod, ako napríklad efektívnejšie využívanie drahých prístrojov, ako je CT a magnetická rezonancia.

Ministerka vysvetlila, že nový prístroj umožní zobrazenie srdcových štruktúr nielen pomocou RTG žiarenia, ale aj prostredníctvom ultrazvukového a optického zobrazenia. Prínosom je nízka radiačná záťaž. “Mám radosť, keď konkrétnymi krokmi poskytujeme nielen pacientom možnosť na kvalitnejšiu liečbu a lekárom, sestrám a iným zdravotníckym pracovníkom lepšie podmienky na ich prácu,” skonštatovala.

(článok pokračuje pod galériou)

VIDEO: OĽaNO a SaS kritizujú prepojenia A.Vadalu na Smer-SD, mali by sa riadne vyšetriť

Ústav financoval nákup prístrojov z vlastných zdrojov. Táto investícia prináša výrazné zlepšenie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre pacientov s kardiovaskulárnymi chorobami v rámci celého Slovenska. „Naším poslaním je chrániť život, prinavracať zdravie a zmierňovať utrpenie chorým. Preto sa usilujeme, aby naši zamestnanci boli vzdelaní, spokojní a hrdí na svoju prácu a naši partneri v poskytovaní zdravotnej starostlivosti s nami zdieľali tieto hodnoty. Všetci máme predsa jeden spoločný cieľ – prospech pacienta a ochrana jeho zdravia,“ dodal generálny riaditeľ NÚSCH Mongi Msolly.

SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE NOVÉHO MODERNÉHO PRACOVISKA V NÚSCHSpolu s ministerkou zdravotníctva sme dnes slávnostne otvorili nové moderné katetrizačné pracovisko pre intervenčnú kardiológiu v NÚSCH, súčasťou ktorého je aj nový RTG angiografický prístroj.

Uverejnil používateľ Peter Pellegrini Štvrtok 10. októbra 2019

Môže vás zaujímať

VIDEO: Matovič dosiahol svoje. Tatko sa dohodol s fitnescentrami