Jednou vetou

Kalavská tají koľko stála výbava nových sanitiek

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská zdedila pochybný tender po Tomášovi Druckerovi

autorská koláž hlavne.sk, TASR, MIPS

Ministerstvo zdravotníctva pod vedením Andrei Kalavskej odmieta zverejniť, koľko zaplatilo za výbavu 152 sanitiek, ktoré rezort nakúpil za takmer 31 miliónov. Tender na sanitky od začiatku sprevádzajú pochybnosti. Ministerka Kalavská však doteraz neurobila nič, preto aby ich vyvrátila.

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Desiatky sanitiek čakajú na parkovisku na okraji Bratislavy | Foto: hlavne.sk

EXKLUZÍVNE FOTO: Drucker láka do strany Ficových exministrov

Sanitky vysúťažilo ministerstvo zdravotníctva na druhý pokus v októbri minulého roka. Tender bol spustený ešte za ministrovania Tomáša Druckera. Prvý tender na sanitky za zvláštnych okolností zrušili, ten druhý vyhrala spoločnosť LeasePlan s ponukou, ktorá bola výhodnejšia len o 53 eur v porovnaní s konkurentom.

FOTO: Načapali sme ju. Pozrite sa, kam si odbehla ministerka vnútra Saková

Tender za viac ako 30 miliónov v rezorte zdravotníctva tak vyhrala rovnaká spoločnosť, ktorej sa darilo na Slovenskej pošte, keď jej šéfoval Tomáš Drucker a Jozef Ráž. Obaja páni pritom nastúpili v roku 2016 na ministerstvo zdravotníctva. Ráž zostal aj po odchode Druckera z ministerského kresla v pozícii generálneho tajomníka služobného úradu.

Tender s tajnými cenami

Verejné obstarávanie na sanitky sprevádzali po celý čas veľké pochybnosti. Ešte pred ukončením súťaže boli médiá vopred informované, že vyhrajú Fordy. A tak sa aj stalo. Autá žltej farby potom rekordne rýchlo naviezli do skladu v bratislavskej Rači, odkiaľ smerovali do piešťanskej spoločnosti Chirosan, ktorá zabezpečuje ich prestavbu na zdravotnícke účely.

Buduje si tím? Tomáš Drucker na kávičke so známym moderátorom

Ministerstvo zdravotníctva však nastavilo súťaž tak, aby sa daňoví poplatníci ceny jednotlivých položiek tejto zástavby nedozvedeli. A nevieme ju dodnes, napriek tomu, že sme o zverejnenie cien žiadali ministerstvo aj subdodávateľa Chirosan.

Druckera ceny nezaujímali?

Ministerstvo zdravotníctva sa odvoláva na Centrálny register zmlúv (CRZ), kde by podľa ich vyjadrenia všetky informácie údajne mali byť zverejnené. Na CRZ sa odvoláva aj Záchranná zdravotná služba. Informáciu, koľko stojí vybavenie vozidla, či kedy budú vozidlá dodané však na CRZ nenájdete.

Súťaž na nové sanitky poriadne smrdí

„ K otázke dovybavenia vozidla sme sa už takisto viackrát vyjadrili – obstarávali sme NÁJOM vozidiel a preto nevieme podať informáciu, koľko „bude stáť dovybavenie vozidla“. Prosím pochopte, že Vám nevieme poskytnúť informácie, ktoré neboli predmetom súťaže vo verejnom obstarávaní a z toho dôvodu nimi nedisponujeme, reagoval na naše otázky ekonomický riaditeľ Záchrannej zdravotnej služby Dušan Valent.

Odvolávajú sa na klauzulu o neinformovaní

S transparentnosťou sme nepochodili ani u spoločnosti Chirosan. Zdá sa, že všetci zainteresovaní si dali na tajnostiach o výbave sanitiek záležať. Konateľ spoločnosti Chirosan Peter Bernát reagoval, že bližšie informácie poskytnúť nemôže, pretože ho zmluva zaväzuje k neposkytovaniu informácií tretím stranám. A tak sa budeme pýtať ďalej pani ministerky. Ak je súťaž v poriadku, výhodná pre štát a nejde o premyslený kšeft, na ktorom sa niekto nabalil, malo bv byť v jej záujme informácie o cenách zverejniť.

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na číslo 0910 554 995

Môže vás zaujímať

Je pripravený zákon, na základe ktorého bude možné odoberať vysokoškolské tituly