Jednou vetou

Kalavská udelila Ceny ministerky zdravotníctva SR

Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) počas odovzdávania Cien ministerky zdravotníctva SR 8. apríla 2019 v Bratislave

foto: TASR – Jakub Kotian

Šéfka rezortu zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) udelila v pondelok v Bratislave Ceny ministerky zdravotníctva SR. Išlo o prvý ročník podujatia. Kalavská uviedla, že udelenie tejto ceny bol jej spontánny nápad, pretože chcela vzdať úctu a zároveň sa aj poďakovať lekárom, zdravotným sestrám, ale aj iným zdravotníckym pracovníkom.

„Ako obyčajný lekár som sa vo svojej práci stretávala s lekármi, sestrami a inými zdravotníckymi pracovníkmi, ktorí každý deň prichádzali do svojej práce. Nechávali tam dušu a telo a robili to len preto, aby sa starali o to najdôležitejšie, čo máme, a to je zdravie,“ povedala vo svojom príhovore Kalavská.

Cenu je podľa jej slov potrebné brať ako vzdanie úcty a poďakovanie sa všetkým, ktorí sa starajú o zdravie slovenských občanov. „Viem, že podmienky nie sú ideálne, a aj napriek tomu zostávate na Slovensku a ostávate bojovať za lepšie slovenské zdravotníctvo,“ dodala šéfka rezortu zdravotníctva.

Svetový deň zdravia: 10 konkrétnych tipov pre lepší život

Víťazmi v kategórii lekár sa stali Andrej Klepanec z Fakultnej nemocnice v Trnave, kde je primárom rádiologickej kliniky, i prednosta kliniky chirurgickej onkológie v Národnom onkologickom ústave v Bratislave Daniel Pinďák. Tretím oceneným sa stal kožný lekár z trebišovskej nemocnice Ondrej Bobík.

V kategórii sestra ministerka ocenila Renátu Pavlíkovú z galantskej nemocnice, kde pracuje už viac ako tri desiatky rokov. Ako uviedla, ocenenie si váži, pretože práca zdravotných sestier je podľa nej v úzadí. Druhou ocenenou sa stala Helena Závodská z Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Nových Zámkoch, kde pracuje ako špecialistka v inštrumentovaní. Ocenenie získala aj Tereza Lengyelová, ktorá má za sebou viac ako 50-ročnú prax.

Ocenenie za prácu s mládežou si prevzalo 28 stredoškolských pedagógov

Na pôde ministerstva zdravotníctva ocenili aj troch zástupcov kategórie iný zdravotnícky pracovník. Ocenenie získala Mária Knapková, ktorá pracuje na skríningovom centre novorodencov Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici. Kalavská udelila ocenenie aj Dane Kuricovej z Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline, kde pracuje ako sanitárka na urgentnom príjme. Treťou ocenenou sa stala fyzioterapeutka Emma Janíčková, ktorá pracuje viac ako 40 rokov v Dunajskej Lužnej.

Nominácie posielali nemocnice z celého Slovenska, oslovené boli viaceré odborné komory, ako aj zdravotné poisťovne. Odborná porota následne po svojom zasadnutí dala ministerke zdravotníctva SR odporučenie na víťazov v jednotlivých kategóriách.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky