Kaliňák? Železná guľa na nohe Smeru – ale na veľmi hrubej reťazi

Robert Fico a Robert Kaliňák
Robert Fico a Robert Kaliňák v parlamente.

Foto: TASR

Štvrtý zbytočný pokus alebo lastovička, že svitá na zmeny? Hoci opozícia musela vedieť, že ani ďalší parlamentný diel nekonečného príbehu odvolávania ministra vnútra Roberta Kaliňáka nebude úspešný, jej iniciatíva zrejme predsa padá na úrodnú pôdu.

Kým koalícia zaryto hovorí o vytĺkaní politického kapitálu a nevidí relevantné dôvody na Kaliňákov pád, pričom uvádza, že v prípade Bašternák podpredseda vlády už niekoľkokrát všetko jasne vysvetlil, opozícia to vidí inak.

Šéfa rezortu vnútra obviňuje okrem kauzy škandalóznych obchodov s pochybným podnikateľom aj z pochybení pri verejnom obstarávaní Nemocnice sv. Michala a Klientskeho centra v Bratislave či z korekcií za čerpanie eurofondov.

O pokute vo výške 10 miliónov eur od Úradu pre verejné obstarávanie, ktorú „kaliňákovci“ dostali za predražený nákup osobných automobilov a neodovzdanie potrebnej dokumentácie, nehovoriac.

Kaliňák rečnil hodinu o lžiach v návrhu na jeho odvolanie, našiel klamstvá aj demagógiu

Podpisy na vyslovenie nedôvery Kaliňákovi dodali tentoraz tri opozičné strany SaS, OĽaNO a Sme rodina, dokopy ich bolo asi 40.

Minister vnútra podľa nich stelesňuje korupčný charakter a zneužívanie moci Smeru, navyše má byť symbolom mafiánskeho riadenia štátu.

,,Je to úplne zjavné, koniec koncov to tvrdia aj niektorí členovia koalície i jeho kolegovia zo Smeru, že Kaliňák už vo funkcii ministra vnútra byť dávno nemal. Argumentov na to je dosť. Obrátila sa voči nemu aj verejná mienka, odrazilo sa to aj na preferenciách strany, ktoré idú dole,“ povedal pre Hlavné.sk známy politológ Tomáš Koziak.

Opozícia podľa neho tým, že témy okolo Kaliňáka živí, do koalície a Smeru neustále pichá. Hoci veľmi dobre vie, že Kaliňák nepadne, nie je to vraj úplne zbytočné a márne. Je to totiž stále jeden z legitímnych nástrojov mocenského boja, ktorý sa tu odohráva.

,,Kaliňák je dnes Ficovi skôr na príťaž. Z korunného princa sa stal železnou guľou na nohe Smeru, navyše na veľmi hrubej reťazi. A stále ju nie a nie odstrihnúť,“ doplnil Koziak.

Fico: Kaliňák patrí k najschopnejším, nebudete mi kádrovať ministrov

Pri otázke, prečo sa Kaliňák svojho postu ešte stále zubami-nechtami drží, odborník spozornel. ,,Neviem, čo tam toho Kaliňáka ešte stále drží. Toľko sa toho naňho navalilo, buď prostredníctvom médií, širokej verejnosti alebo politiky, že až… Schytal už toľko rán, že si neviem predstaviť ľudské dôvody, ktoré by ho mohli vo funkcii stále držať. Najlepšie ich však musí poznať len on sám – a ľudia, ktorí ho tam stále držia,“ dodal Koziak.

Jedným z dôvodov, môže podľa neho byť fakt, že Kaliňák slúži ako Ficov symbolický štít – nárazník, voči kritike.

,,Keby sa ho zbavil, sústredený prúd útokov by sa mohol znásobiť práve jeho smerom. To dáva logiku, no iste sú tam aj iné veci, do ktorých nevidíme,“ uzavrel.

Môže vás zaujímať

Cenu ministra spravodlivosti získal za rok 2019 Pavel Traubner